W osiemdziesięciu dwóch jednostkach policji na terenie całego kraju odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem EGIDA-17. Całość koordynował Główny Sztab Policji KGP. W województwie śląskim mobilizacja kadr policyjnych odbyła się pięciu jednostkach Policji, w tym także w Cieszynie. W ramach ćwiczenia żołnierze rezerwy otrzymali listem poleconym wezwania od właściwych względem miejsca swojego zameldowania Wojskowych Komendantów Uzupełnień na minimum 14 dni przed planowanym terminem ćwiczeń. W cieszyńskiej komendzie stawiło się łącznie 19 osób.
W ramach przebiegu ćwiczeń osoby, które stawiły się wezwanie zostały poddane procesowi ewidencjonowania i sprawdzenia tożsamości. Następnie zostały im wydane kompletne umundurowanie ćwiczebne, identyfikatory i pozostałe niezbędne przybory do udziału w zajęciach dydaktycznych. Policjanci zaprezentowali uczestnikom sprzęt oraz środki przymusu bezpośredniego, będące na wyposażeniu Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Łącznie w zapewnieniu prawidłowego przebiegu przedsięwzięcia uczestniczyło 15 policjantów i 3 pracowników cywilnych Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie oraz dwóch policjantów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej. Zagadnienia szkoleniowe obejmowały między innymi tematykę z zakresu realizacji zadań przez Policję na rzecz sił zbrojnych RP, uwarunkowań dotyczących działań policyjnych w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Policjanci podczas zajęć omówili także przepisy dotyczące używania środków przymusu bezpośredniego, prowadzenia szczególnej ochrony i podstaw prawnych związanych z zapewnieniem porządku publicznego w miejscu pełnienia służby oraz ochrony informacji niejawnych. Rezerwiści poznali także zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i mieli okazję przećwiczyć prowadzenie resuscytacji na fantomie.
To jedno z największych tego typu działań, przeprowadzone przy współpracy administracji wojskowej. Ćwiczenie było przedsięwzięciem z zakresu przygotowań obronnych w Policji. Miało na celu praktyczne sprawdzenie gotowości do działania w jednostkach organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji, które stanowi istotny element sytemu doskonalenia działań Policji w obszarze obronności i bezpieczeństwa Państwa. Ćwiczenia realizowane były zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów pani Beaty Szydło. Odbywały się na terenie osiemdziesięciu dwóch jednostek policji szczebla powiatowego (miejskiego/rejonowego). Łącznie w kraju uczestniczyło w nich 1640 osób. To tzw. rezerwy osobowe. Rezerwiści posiadają nadane przydziały organizacyjno – mobilizacyjne do służby w jednostkach zmilitaryzowanych Policji.
Jest to kolejne powołanie, a Policja w zakresie liczby corocznych powołań osób (rezerw osobowych) do odbycia ćwiczeń jest drugą, po Siłach Zbrojnych RP, formacją w skali państwa.Obserwatorami ćwiczenia poza przedstawicielami Komendy Głównej Policji są przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przedstawiciele terenowej administracji publicznej i wojskowej. Głównymi założeniami ćwiczenia było praktyczne sprawdzenie przyjętych założeń i rozwiązań planistycznych związanych z powoływaniem osób (rezerw osobowych) do jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji, organizacji procesu szkolenia teoretycznego oraz płynności przepływu informacji pomiędzy komendami powiatowymi, miejskimi, rejonowymi a komendami wojewódzkimi i komendą stołeczną policji i dalej z Komendą Główną Policji.
Źródłem finansowania ćwiczenia są środki Ministra Obrony Narodowej przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu pozamilitarnych przygotowań obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2017 – 2026.
źródło – KPP w Cieszynie
ⓒ2017 vifi.pl / Projekt i wykonanie: Marcin Bujok