Anna Cieplak, autorka książki „Ma być czysto” została laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza przydzielanej za debiut pisarski. Kapituła przyznała nagrodę za świetną znajomość środowiska „gimbazy” oraz empatię dla młodych ludzi, opowiedziane w dobrej, realistycznej prozie.

Pisarka na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą w cieszyńskiej Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”. Jest także animatorką kultury oraz aktywistką miejską. Właśnie ukazała się jej kolejna książka pt. „Lata powyżej zera”. Spytaliśmy laureatkę o wrażenia i emocje związane z sukcesem literackim.

Spodziewałaś się tej nagrody?

Nie oczekiwałam, że moja książka spotka się z tak dużym zainteresowaniem krytyków i czytelników. Podobnie było z nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Barańczaka czy Tytułu Książki Roku Radiowego Domu Kultury. Właściwie byłam zaskoczona, że w ogóle ktoś dostrzegł moją książkę i wyłowił ją z tak wielu tytułów, które ukazują się na rynku.

Co czuje młoda pisarka, która tak szybko zostaje doceniona?

Bardzo się cieszę, ale czuję też niepokój. Szczególnie, że dzisiaj ukazuje się moja nowa książka „Lata powyżej zera”, a po tak dużym zainteresowaniu debiutem mam wysoko postawioną poprzeczkę. Na szczęście napisałam ją w niewiedzy, że zostanę doceniona za pierwszą. Dodatkowo piszę przede wszystkim po to, aby opowiedzieć o jakimś ważnym skrawku rzeczywistości, więc ambicje literackie zawsze mam na drugim planie.

Kapituła przyznała Ci nagrodę między innymi za empatię dla młodych ludzi, docenili nie tylko Twój talent literacki, ale również Twoje dobro…to chyba podwójna radość?

Faktycznie, przy ocenie podkreślano empatię wobec bohaterów, których wymyśliłam w „Ma być czysto”, a kapituła dostrzegła, że w książce bardzo ważny jest realizm opisanych przeze mnie zjawisk. Chciałam opowiedzieć o moich bohaterach poważnie, z jakimś rodzajem czułości i cieszę się, że to jest wyczuwalne w treści.

Ani serdecznie gratulujemy i życzymy nieustającej weny, która wyda kolejne poczytne owoce!

A.H.

fot. nagrodagombrowicza.pl

Na skróty

O nas

Twitter

ⓒ2017 vifi.pl / Projekt i wykonanie: Marcin Bujok