Badanie alkomatem – czy znasz swoje prawa?

fot. Policja

Z przeprowadzeniem badania alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym  powietrzu za pewne spotkał się już każdy z nas czy to w pracy czy podczas kontroli ruchu  drogowego przez Policję. O ile w mediach mówiło się już wiele o podstawach prawnych,  sposobach przeprowadzania badań tak mało wiemy o rodzajach tych urządzeń oraz  prawach, które nam przysługują. Sposoby przeprowadzania badań oraz prawa osób określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie z dnia 28 grudnia 2018 r. 

RODZAJE URZĄDZEŃ 

Na początku warto przybliżyć rodzaje tych urządzeń. Urządzenia elektroniczne do  badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu dzielimy na działające metodą  spektrometrii w podczerwieni lub utleniania elektrochemicznego. Pierwszy typ tych  urządzeń charakteryzuje się dużymi gabarytami oraz charakterystycznym wężykiem na  który zakłada się ustnik więc nie znając nazw tych urządzeń szybko można się  zorientować z jakim typem urządzenia mamy do czynienia. Najpopularniejszym tego  urządzeniem jest Alkometr A2.0 (zdjęcie nr 1). Z uwagi na jego rozmiar i brak własnego  zasilania spotkać go możemy w jednostkach Policji lub niektórych policyjnych radiowozach Wydziału Ruchu Drogowego. Po pierwszym badaniu na tego typu  urządzeniu, drugie badanie przeprowadza się od razu po wykonaniu pierwszego badania.  Drugi typ urządzeń działający metodą utleniania elektrochemicznego jest na  wyposażeniu praktycznie każdego patrolu policyjnego. Z uwagi na małe gabaryty i własne  zasilanie najczęściej spotkać możemy takie urządzenia jak Alco-sensor IV (zdjęcie nr 2) lub Alcotest Drager 7410 (zdjęcie nr 3). Po pierwszym badaniu na tego typu urządzeniu,  drugie badanie wykonuje się po upływie 15 minut. Ponadto tego typu urządzeniem jest  również analizator wydechu niewyposażony w cyfrową prezentację wyniku pomiaru  AlcoBlow (zdjęcie nr 4), który nie jest alkomatem dowodowym tylko przesiewowym. Po  wykonaniu badania urządzeniem Alcoblow wskazującym na zawartość alkoholu w  wydychanym powietrzu należy powtórzyć badanie na jednym z wcześniej wskazanych  modeli. 

Każde (prócz Alcoblow) z tych urządzeń wskazuje pomiar wyrażony w mg/dm3, a  nie jak większość osób jest przyzwyczajona w promilach. Warto jednak zaznaczyć, że  wystarczy wynik podany w mg/dm3przemnożyć o wartość 2,1 aby otrzymać przybliżony  wynik w promilach. 

OBOWIĄZKI PRZEPROWADZAJĄCEGO BADANIE 

Przeprowadzający badanie, przed rozpoczęciem badania analizatorem wydechu  na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu ma obowiązek upewnić się, że u osoby  badanej minęło 15 minut od chwili zakończenia przez nią spożywania alkoholu lub  palenia papierosów, w tym papierosów elektronicznych.  

Przykład: Podczas kontroli drogowej, przed przeprowadzeniem badania analizatorem  wydechu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu policjant powinien zadać  pytanie czy w ciągu ostatnich 15 minut spożywaliśmy alkohol bądź paliliśmy papierosy. W przypadku poinformowania policjanta o np. paleniu papierosów 5 minut temu, policjant  powinien odczekać jeszcze 10 minut.  

PRAWA OSOBY BADANEJ 

Podczas badania analizatorem wydechu dokonującego pomiaru stężenia alkoholu  w wydychanym powietrzu metodą utleniania elektrochemicznego, osoba badana w  przypadku uzyskania wyniku wynoszącego ponad 0,00 mg/dm3 może zażądać badania  analizatorem wydechu dokonującego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym  powietrzu metodą spektrometrii w podczerwieni.  

Przykład: Policjant podczas kontroli drogowej poddał nas badaniu na urządzeniu typu  AlcoBlow, w którym dioda zapaliła się na kolor wskazujący na zawartość alkoholu w  wydychanym powietrzu. Policjant kontynuuje badanie na urządzeniu typu Alco-sensor IV  gdzie wynik pierwszego badania wynosi 0,15 mg/dm3. W tym momencie możemy już  zażądać badania analizatorem wydechu dokonującego pomiaru stężenia alkoholu w  wydychanym powietrzu metodą spektrometrii w podczerwieni np. Alkometr A2.0. 

Podczas sporządzania protokołu z badania na zawartość alkoholu w wydychanym  powietrzu powinniśmy zostać poinformowani o możliwości odmowy złożenia  oświadczeń na pytanie dotyczące ilości, rodzaju i godziny spożycia alkoholu w ciągu  ostatnich 24 godzin oraz informacji o chorobach, na jakie chorujemy. 

Przykład: Policjant sporządzający protokół ma prawo uzyskać od nas takie informacje jak:  imię, nazwisko, numer PESEL, serię i numer dokumentu tożsamości, wiek, płeć, wzrost i masę  ciała. Ponadto ma prawo zapytać o ilość, rodzaj i godziny spożycia alkoholu w ciągu 24  godzin jednak ma obowiązek jednocześnie poinformować nas, że mamy prawo odmowy  złożenia oświadczenia na to pytanie. To samo tyczy się pytania o chorobach, na jakie  chorujemy.. 

W przypadku badania analizatorem wydechu i wyniku równemu 0,00 mg/dm3 oraz jeśli nie będzie prowadzone dalsze postępowanie o przestępstwo lub wykroczenie  można zażądać sporządzenia protokołu z tej czynności, który następnie możemy  otrzymać. Dotyczy to również urządzenia niewyposażonego w cyfrową prezentację  wyniku pomiaru – Alcoblow.  

Przykład: Podczas kontroli drogowej policjant poddał nas badaniu analizatorem wydechu  na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu (dowolne urządzenie np. Alco-sensor IV,  AlcoBlow, Alkometr A2.0 itp.). Wynik badania nie wskazuje na zawartość alkoholu w  wydychanym powietrzu w związku z czym po zakończeniu kontroli drogowej możemy  kontynuować jazdę. W tym momencie możemy zażądać sporządzenia protokołu z przebiegu  badania stanu trzeźwości, który następnie otrzymujemy. 

Musimy pamiętać, że podczas przeprowadzonej kontroli drogowej mamy  obowiązek stosować się do poleceń policjanta. W przypadku badania na zawartość  alkoholu w wydychanym powietrzu mamy prawo odmowy poddania się temu badaniu. Jeżeli policjant posiada uzasadnione podejrzenie, że popełniliśmy przestępstwo lub  wykroczenie po spożyciu alkoholu ma prawo przymusowo pobrać od nas krew. W tym  celu może użyć środków przymusu bezpośredniego, dokonać zatrzymania, a następnie  poddać przymusowemu pobraniu krwi. Warto również wspomnieć, że mamy również prawo do złożenia zażalenia na  sposób przeprowadzonych przez Policję czynności do właściwego miejscowo  prokuratora. 

Autorzy:  asp. szt. Rafał Śmieja, mł. asp. Grzegorz Waleczek

zdjęcia: Policja

Exit mobile version