Budowanie patriotycznych postaw wśród osadzonych z Zakładu Karnego w Cieszynie

fot. mat. pras.

W dniu 10 czerwca podczas uroczystej gali w Pałacu Staszica w Warszawie rozstrzygnięto Międzynarodowy Konkurs Historyczny „Śladami historii Polski – skąd nasz ród”, w którym pod opieką wychowawcy, III miejsce zajął osadzony z Zakładu Karnego w Cieszynie.

Wzbudzanie postaw patriotycznych

Służba Więzienna to formacja wielozadaniowa. Funkcjonariusze na co dzień podejmują m. in. liczne działania, zmierzające do wzbudzania w skazanych woli współdziałania w kształtowaniu społecznie pożądanych postaw, do których bez wątpienia zaliczyć można postawę patriotyczną oraz świadomość narodową.  Oddziaływania prowadzone są na wielu płaszczyznach, a jedną z nich jest realizowanie w zakładach karnych licznych zajęć kulturalno-oświatowych. Osadzeni, odbywając karę pozbawienia wolności mają bowiem możliwość uczestniczenia np. w wielu konkursach, także tych mających charakter ogólnopolski, a nawet międzynarodowy.

Udział w konkursie

O tym, że oddziaływania te nie są jedynie wytworem legislacyjnym można było się przekonać w dniu 10 czerwca br. Właśnie w tym dniu, funkcjonariusz Zakładu Karnego w Cieszynie mjr Michał Szymaniak, w imieniu podopiecznego tej jednostki, odebrał nagrodę za zajęcie III-go miejsca w Międzynarodowym Konkursie Historycznym „Śladami historii Polski – skąd nasz ród”. Konkurs zorganizowany został pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. 

Przedmiotem konkursu było przygotowanie pracy artystycznej obejmującej tematyką historię Polski, poczynając od Chrztu, aż po czasy współczesne, charakteryzującą się pomysłowością, oryginalnością i samodzielnością wykonania. Tematem pracy artystycznej mogła być wybrana postać, wydarzenie lub inne zagadnienie historyczne i społeczne. O prestiżu tego wydarzenia niech świadczy fakt, iż w ceremonii wręczenia nagród wzięły udział znamienite osobistości. Swoją osobą, galę zaszczyciła m.in. Pani Zofia Pilecka-Optułowicz, córka Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz, autora raportów o Holocauście, skazanego przez władze komunistyczne na karę śmierci.

Etos służby

Warto nadmienić, że funkcjonariusze cieszyńskiej jednostki z oddaniem włączają się w różnego rodzaju inicjatywy i działania, służące szerzeniu i umacnianiu wartości patriotycznych oraz świadomości narodowej nie tylko wśród osadzonych, ale także wśród społeczeństwa. Bycie funkcjonariuszem, to przecież nie tylko wielki zaszczyt, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za wszelkie działania, które powinny służyć ojczyźnie oraz jej obywatelom.

Tekst: kpt. Tomasz Głasek

źródło: mat. pras. Zakład Karny w Cieszynie

Exit mobile version