Cieszyński Książę powraca na swoje włości, czyli „Dni Noszaka” w Cieszynie

źródło: Browar Zamkowy Cieszyn

W weekend 23-25 lipca odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia historyczno-rozrywkowego „Dni Noszaka”. Impreza nawiązuje nazwą do twórcy potęgi Księstwa Cieszyńskiego – księcia Przemysława I Noszaka. Trzydniowe wydarzenie podczas piątkowego otwarcia uświetni Cieszynianin Jan Błachowicz – mistrz świata Ultimate Fighting Championship w wadze półciężkiej i jeden z najlepszych polskich sportowców.

„Dni Noszaka” mają charakter otwarty dla wszystkich – wstęp bezpłatny. Na przybyłych gości czekają atrakcje: historyczny pochód z uroczystym wjazdem Księcia Przemysława I Noszaka do miasta, inscenizacje, koncerty, pokazy magii, wystawa na temat Piastów Cieszyńskich oraz zawody – bieg drużynowy z lektyką o Puchar Noszaka! Głowna nagroda za najlepszy czas – paleta piwa Noszak!

Skąd pomysł na taką konkurencję?

Książę Przemysław I Noszak zawdzięcza swój przydomek lektyce, w której był noszony, gdy dożył sędziwego wieku. O tym, jak mogły wyglądać podróże Księcia, dowiemy się podczas zbliżających się „Dni Noszaka”. Lektyki na start! Na zwycięzców czeka nie lada nagroda – cała paleta piwa Noszak. Chcemy edukować i przypominać lokalnej społeczności o postaci Przemysława I. Nie tylko za pomocą historycznych inscenizacji, ale także w formie współzawodnictwa – powiedział Wojciech Błachowicz, kustosz muzeum Browaru Zamkowego Cieszyn, a prywatnie rodzony brat Jana.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny pod linkiem: https://bit.ly/DniNoszaka2021 

Żyjący na przełomie XIV i XV wieku Przemysław I Noszak jest uważany za najważniejszego władcę Księstwa Cieszyńskiego, wybitny dyplomata. Władał niewielkim księstwem, ale dzięki swojej mądrości, aktywności i sile charakteru wywarł znaczący i pozytywny wpływ na dzieje Europy Środkowej. Jego osobie i dokonaniom poświęcone jest lipcowe wydarzenie.

Na „Dni Noszaka” zaprasza Browar Zamkowy Cieszyn. Partnerami wydarzenia są Miasto Cieszyn i Powiat Cieszyński.

O Browarze Zamkowym Cieszyn

Najdłużej nieprzerwalnie działający browar rzemieślniczy w Polsce, który warzy metodami tradycyjnymi. Został wybudowany w 1846 roku przez arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga. Browar w swoim portfolio ma ponad 50 piw, które łączą tradycję z nowofalowym podejściem: od jasnych i ciemnych lagerów, przez piwa górnej fermentacji z dodatkami i mocno chmielone, na stylach leżakowanych w baczkach po mocnych alkoholach kończąc. Kompleks Browaru Zamkowego Cieszyn jest włączony w śląski Szlak Zabytków Techniki.

źródło: Informacja Prasowa – Browar Zamkowy Cieszyn

Exit mobile version