"Czad i ogień. Obudź czujność!" oraz "Bezpieczny przewód kominowy"

SONY DSC

Wczoraj tj . 23.01.2019 roku o godzinie 10.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie odbyło się spotkanie z przedstawicieli urzędów miasta oraz gmin, przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych oraz zarządcami spółdzielni mieszkaniowych w ramach kampanii społecznej Wojewody Śląskiego „Czad i ogień. Obudź czujność!” oraz ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Spotkanie poświęcone było tematyce zagrożeń związanych z tlenkiem węgla, zagrożeniom pożarowym w budynkach mieszkalnych oraz bezpiecznym przewodom kominowym.
Z badań zleconych przez MSWiA w 2016 r. wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska.
Według tych badań:
  • 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad
  • co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie
  • tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników
  • 1/4 Polaków twierdzi, że żeby uchronić się przed pożarem wystarczy być uważnym
  • Tylko 6% wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe.
Według statystyk PSP, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach. Badania wykazały również, że jedynie  8% uważa, że trzeba regularnie  czyścić i sprawdzać szczelność komina, i umawiać na kontrole kominiarza.
Mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu.
Główne przekazy tegorocznej kampanii: 
Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz! W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii. Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? 
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.
  • Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Wykłady poprowadzili :
Paweł Waszek – Mistrz Kominiarski, Rzecznik Prasowy Beskidzkiego Cechu Kominiarzy
st. kpt. Michał Pokrzywa – Z-ca D-cy JRG Cieszyn, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie
źródło inf.: KW PSP Katowice oraz PSP w Cieszynie
Exit mobile version