Dobiega końca największa cieszyńska inwestycja 2017 roku

zintegrowany węzeł przesiadkowy w CieszyniePrace budowlane na przyszłym węźle przesiadkowym wkroczyły w fazę końcową. Zakończone zostały roboty budowlane w budynku dawnego dworca kolejowego (zabytkowy budynek). Prowadzone są prace wykończeniowe w nowo wybudowanym budynku, który będzie pełnił funkcje obsługi pasażerów komunikacji autobusowej ponadlokalnej, jak również komunikacji miejskiej oraz komunikacji kolejowej.

Wybudowany został plac dworca autobusowego, na którym powstał peron pasażerski z 8 stanowiskami dla autobusów, oraz zadaszenie peronu, przy którym obecnie trwają prace wykończeniowe. Wykonane zostały wszystkie ciągi komunikacyjne (jezdnie, ścieżka rowerowa, ciągi piesze) oraz parkingi.

W pierwszej połowie 2018 roku realizowane będzie zadanie System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, które jest częścią projektu Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego w Cieszynie współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.

Głównym celem zadania jest uruchomienie funkcjonalności informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym oraz wdrożenie e-biletu dla komunikacji miejskiej w Cieszynie.

Na terenie dworca funkcjonować będą tablice z rozkładem jazdy: 2 tablice dworcowe (12-wierszowe, prezentujące najbliższe odjazdy autobusów i pociągów), 7 tablic (1-wierszowych) na stanowiskach autobusów ponadlokalnych, 1 tablica (5-wierszowa) na stanowisku autobusowym komunikacji miejskiej, rozkłady jazdy komunikacji ponadlokalnej oraz miejskiej będą dostępne w sieci Internet oraz poprzez aplikację mobilną na smartfonach, przy czym komunikacja lokalna będzie prezentowana w oparciu o rzeczywistą lokalizację autobusów (np. będąc na przystanku autobusowym można będzie uzyskać informację za ile minut przyjedzie autobus danej linii).

W autobusach komunikacji miejskiej znajdą się kasowniki zbliżeniowe na karty elektroniczne, w tym co najmniej jeden kasownik w autobusie będzie umożliwiał opłatę za przejazd przy użyciu bankomatowych kart zbliżeniowych oraz za pomocą telefonu z funkcją NFC.

Dla pasażerów zapewniona jest pula 5000 biletów elektronicznych, które stanowić będą podstawową formę inicjowania przejazdu autobusami komunikacji miejskiej – będą mogły być kartami spersonalizowanymi, które mogą pełnić rolę biletów okresowych (np. miesięcznych) lub kartami na okaziciela (wówczas muszą być doładowywane środkami pieniężnymi).

dla pasażerów, którzy nie posiadają biletu elektronicznego, udostępniona będzie możliwość opłacenia przejazdu kartą bankomatową zbliżeniową lub telefonem z funkcją NFC w kasowniku w autobusie (zakłada się docelowe odejście od sprzedaży biletów papierowych).

Na dworcu funkcjonować będą dwa biletomaty przeznaczone do sprzedaży biletów w komunikacji ponadlokalnej.

Info.pras./UM Cieszyn

Exit mobile version