- dr Izabela Curyłło Klag (Instytut Witkacego, Uniwersytet Jagielloński) przedstawiła porównanie dwóch modernistów – Witkacego oraz Wyndhama Lewisa – w Polsce słabo poznanego, choć niewątpliwie godnego uwagi angielskiego pisarza i malarza.
- prof. dr hab. Janusz Degler (profesor emerytowany Uniwersytetu Wrocławskiego), największy polski znawca życia i twórczości St. I. Witkiewicza, w humorystyczny sposób przybliżył słuchaczom zawiłe życie uczuciowe artysty, przytaczając fragmenty korespondencji Witkacego z żoną, Jadwigą Unrużanką.
- prof. ATH dr hab. Marek Bernacki (dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej) opowiedział o wizytach Witkacego w Bielsku i Białej oraz przedstawił stosunek Czesława Miłosza do tego artysty. Wspomniał także o postaci Kazimiery Alberti, polskiej poetki i powieściopisarki mieszkającej w Białej Krakowskiej, która przyjaźniła się z Witkacym.
Po wysłuchaniu interesujących wykładów uczestnicy mieli możliwość dyskusji z prelegentami – zarówno na forum jak i w kuluarach.
Następnie zaprezentowany został krótki film pt. „Witkacy o sztuce – wycinki” – efekt warsztatów video-artu prowadzonych przez Ilonę Majewską, w których udział wzięło 9 uczennic Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego. Można go obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=kY1C4vat-Ro&t=50s
Podczas spotkania została również zaprezentowana nowa część ekspozycji stałej w Centrum Kultury i sztuki „Dwór Kossaków” – plansze wystawowe przedstawiające więzy Witkacego z Kossakami., a także wystawa czasowa, ukazująca efekty odbywających się podczas Artystycznego Lata u Kossaków warsztatów portretowych (rysunkowych oraz fotograficzno-teatralnych), inspirowanych twórczością Witkiewicza.
Wystawę czasową można oglądać w Dworze Kossaków do końca listopada, a w pierwszej połowie grudnia będzie ona prezentowana w budynku biblioteki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
Panel dyskusyjny został zorganizowany w ramach projektu „Witkacy//Inspiracje” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
inf. Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich