Festiwal Etnocamery i premiera filmu o góralach na Saharze

etnochataJuż 17 listopada w Etno Chacie Topolej rusza kolejna edycja festiwalu Etnocamery. W ramach festiwalu skupionego przede wszystkim na podróżach, zobaczyć będzie można premierę filmu dokumentalnego „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00 wersnisażem prac Moniki Ślusarczyk i Elwiry Surdy. Piątkowy dzień festiwalowy otworzy słynny polski podróżnik i prezenter telewizyjny – Jakub Porada.

W sobotę od godz. 11:00 odbędą się warsztaty dla dzieci, a o godz. 13:00 – projekcie filmowe i prezentacje podróżnicze. Jednym z najważniejszych punktów festiwalu jest sobotnia premiera filmu w reżyserii Elwiry Surdy pt. „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”.

Dzieło reżyserki związanej z Bielskiem – Białą, opowiada historię niezwykłej fuzji kultur. Surdy pokazuje spotkanie pomiędzy beskidzkimi góralami i nomadami z wioski M’hamid w Maroku. “Przestrzeń rzeczy niesamowitych” to krótkometrażowy film dokumentalny przedstawiający działalność Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej Africae Deserta Project. Na ekranie występują osoby zaangażowane w projekt “Górale na Saharze, Nomadzi w Beskidach”, a zdjęcia do dokumentu realizowane były zarówno na terenie Polski oraz Królestwa Maroka.

Link do filmu: https://youtu.be/LrxFg1cjHdk

– Główna bohaterka filmu skupia w Goleszowie dużą grupę ludzi, którzy regularnie jeżdżą na Saharę, stali się w pewnym stopniu częścią tamtej społeczności – mówi Elwira Surdy. Aneta Okupska – Pońc, szefowa Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej w ramach swojego autorskiego projektu zabrała w tym roku polskich górali-muzyków właśnie na Saharę. Rafał Bałaś i Marta Matuszna-Wejchenig z zespołu Dudy Skrzypce oraz Kamila i Martyna Pońc z Goleszowa opowiadają w filmie o swoich przeżyciach na marokańskiej scenie muzycznej i zwracają uwagę na podobieństwa pozornie odległych od siebie kultur.

Dokument po raz pierwszy będzie można zobaczyć właśnie na IV Festiwalu Filmowym Etnocamery, organizowanym w Etno-Chacie Topolej przy ul. Wiejskiej 22a w Goleszowie.

W ramach wydarzenia od piątku do niedzieli wyświetlone będzie ponad 20 projekcji podróżniczych m.in. Jordanię, Tajlandię, czy Japonię. Oprócz spotkań z podróżnikami, dyskusji i warsztatów na gości festiwalu czeka też m.in. projekcja pełnometrażowego filmu „Siostry”, opowiadającego historię afgańskich kobiet. Więcej szczegółów na stronie Etno-Chaty Topolej na portalu Facebook.

info.pras.

Exit mobile version