Już w najbliższą niedzielę – finisaż w Dębowcu!

Trzydzieści obrazów, szczytny cel i klimatyczne miejsce przy dębowieckiej tężni.  Już w najbliższą niedzielę (29.05) w Dębowcu odbędzie się finisaż wystawy plenerowej „Dębowiec – małe centrum świata Śląska Cieszyńskiego” połączony z charytatywną aukcją obrazów na rzecz pomocy dla dzieci z Ukrainy – informuje Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

Pod koniec 2018 roku w Dębowcu miał miejsce plener architektoniczno-historyczny. Gminę Dębowiec odwiedził zespół architektów, historyków sztuki, historyków i studentów współpracujących z Instytutem Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej. Zadaniem uczestników pleneru było zbadanie i opisanie interesujących, wartościowych miejsc znajdujących się na terenie Gminy Dębowiec językiem nauki i sztuki. Tak powstał zapis artystyczny w postaci rysunków i obrazów oraz album „Dębowiec. Małe centrum świata Śląska Cieszyńskiego. Plener architektoniczno-historyczny 2018”.

Ze względu na pandemię pleneru nie udało się podsumować. Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dębowcu postanowili wrócić do tematu w 2022 roku. Finisaż wystawy oraz podsumowanie pleneru odbędą się 29 maja w niedzielę o godz. 11:00 w Dębowcu przed OSP.

– Obrazy, które powstały w 2018 roku w Dębowcu, powracają do miejsca, gdzie powstały. Przez kilka lat były wystawiane w różnych miejscach, między innymi w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, w Centrum Handlowym w Gliwicach, w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, w Bielsku. Teraz wystawę będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę, 29 maja przed Urzędem Gminy w Dębowcu. Po wystawie będzie istniała możliwość zakupu obrazów, będzie można również porozmawiać z autorami tych obrazów. Zapraszamy do udziału w aukcji – początek o 11:00. Dochód ze sprzedaży obrazów zostanie przeznaczony dla dzieci z Ukrainy, które przebywają w rodzinach zastępczych na terenie naszego Powiatu, mówi Stanisław Kubicius, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego.

Pomysł pleneru architektoniczno- historycznego, który odbył się w 2018 roku w Dębowcu, pojawił się u nas w Instytucie Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej bardzo spontanicznie. Architekci, obecnie profesorowie wspominali dawne czasy, kiedy, aby dostać się na Wydział Architektury, należało świetnie rysować. Później regularnie jeździli na plenery architektoniczne. Pragnęli powrócić do przeszłości, w związku z tym pomyśleliśmy – okej, możemy taki premier również w tej chwili zorganizować. Dębowiec był dla nas miejscowością zupełnie nieznaną, w jakiś sposób przypadkową. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy jakie piękne, niezwykłe miejsce tutaj odkryjemy i to zarówno historycznie, jak i architektonicznie. Zdawaliśmy sobie sprawę, że i mała strażnica, szkoła jubileuszowa, 2 kościoły, stare stodoły – to jest dziedzictwo architektury regionalnej mówiące o historii tego miejsca, o ludziach tutaj mieszkających. Przyjechaliśmy, zamieszkaliśmy w Dworku Dębowiec. Było nas 18 osób. To byli wybitni architekci śląscy tacy jak Jurand Jarecki, twórca Zenitu w Katowicach, Skarbka czy Osiedla Paderewskiego, profesor Andrzej Grzybowski, wieloletni rektor Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, profesorowie Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, ale również studenci architektury, czyli odległość generacyjna bardzo szeroka. Jesteśmy do dzisiaj zachwyceni Dębowcem. Efekty naszej pracy to książka pod tytułem „Dębowiec – małe centrum świata Śląska Cieszyńskiego”. Tytuł jest autorstwa pani profesor Ewy Chojeckiej, która miała tutaj również wykład właśnie dla nas z Górnego Śląska o dziejach historycznych tej tajemniczej i nieznanej dotąd miejscowości, a nawet powiem krainy, opowiada Iga Herok-Turska, specjalistka ds. dokumentacji architektury Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Dopełnieniem wydarzenia jest charytatywna aukcja obrazów z wystawy plenerowej, którą poprowadzi Eugeniusz Witek – aktor, kabareciarz, prezenter. Dochód w całości zostanie przeznaczony na wsparcie rodzin zastępczych z terenu powiatu cieszyńskiego opiekujących się dziećmi z Ukrainy. – To będzie licytacja z prawdziwego zdarzenia. Wszyscy uczestnicy pleneru zgodzili się przekazać swoje obrazy na licytację. Łącznie mamy 30 prac. Prezentowane są na nich perełki architektoniczne Gminy Dębowiec, pejzaże, kościoły (Kościół ewangelicki Zbawiciela w Dębowcu, Kościół katolicki pw. św. Jakuba w Simoradzu, Kościół katolicki pw. św. Małgorzaty w Dębowcu, Kościół ewangelicki Zesłania Ducha Świętego w Simoradzu), wyjątkowe miejsca, a nawet prywatne domy i gospodarstwa m.in.: stara remiza strażacka, Dwór Dębowiec, most na rzece Knajce, stary spichlerz, probostwo „Fara” w Dębowcu, stara zagroda w Dębowcu, stawy, tężnia solankowa, Radecki Dwór – wymienia Marta Szymik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury -Telesz, po czym dodaje – gmina Dębowiec uwieczniona na obrazach to wyjątkowe prace, które z pewnością przypadną do gustu nie tylko mieszkańcom Gminy.

Całość wydarzenia okraszona zostanie góralską muzyką w wykonaniu Kapeli Regionalnej „Wałasi” z Istebnej. Nie zabraknie również domowej kuchni, o którą zadbają panie z lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Dyrektor Biblioteki Śląskiej dr hab. prof. Zbigniew Kadłubek, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek oraz Wójt Gminy Dębowiec Tomasz Branny.

źródło: Starostwo Powiatowe w Cieszynie

Exit mobile version