4 sierpnia w Miejskiej Galerii 12 w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy Natalii Rybki „Rezerwat stanów nieskażonych”. Malarka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Kuratorka wydarzenia Agula Swoboda określiła wystawę jako „opowieść o malarstwie, wyobraźni, przestrzeni i tęsknocie do miejsc idealnych. W swoim malarstwie Natalia bada strukturę rzeczywistości w kontekście bytu, istoty i sposobów jej istnienia. Współistnienia człowieka w obecności dwóch różnych światów – tego, który widzimy, oraz rzeczywistości duchowej, niewidzialnej.”

Istotnie, dzieła artystki są jak podróż do oazy spokoju, miejsca doskonałego ukojenia. Niebywała precyzja, realizm, uzyskanie najrozmaitszych odcieni uspokajającej zieleni robią spektakularne wrażenie. Główną inspiracją dla Natalii Rybki jest relacja Boga z człowiekiem – kontemplacja Pisma Świętego, skupienie się na duchowości oraz próba zrozumienia potęgi Stwórcy. Nazwa wystawy – „Rezerwat stanów nieskażonych” – zrodziła się w artystce poprzez lekturę książki „Archipelagi wyobraźni” autorstwa Ewy Łukaszyk. Tekst ten pochyla się nad dziejami toposu wyspy, która występuje w różnych aspektach: jako miejsce doskonałe, jako wnętrze człowieka, a nawet jako raj utracony. Malarka traktuje wyspę jako pewnego rodzaju rezerwat, przestrzeń doskonałą. „Rezerwat nawiązuje też do sfery, którą każdy z nas ma. To przestrzeń, która funkcjonuje poza ciałem, przestrzeń duchowa, która jest w nas wszczepiona, tylko musimy spróbować ją odnaleźć[…] Dla mnie osobiście jest to spokój, duchowy stan ukojenia…”

Na wystawie oprócz obrazu pojawiła się instalacja przedstawiająca zawieszone duże gniazdo, pod którym znajduje się zielona, miękka ściółka. Malarka wyjaśniła, że całość stanowi połączenie motywu wyspy z gniazdem, które stanowi moment schronienia, budowania nowego życia i rozwoju emocjonalnego. Każdy mógł osobiście doświadczyć instalacji, zdejmując buty i wejść gołymi stopami na wysepkę. Po rozmowie z artystką w galerii wystąpił Ghostman oraz Piotr Matusik, którzy wypełnili wnętrze „Dwunastki” wyjątkowymi i porywającymi dźwiękami.

Fotorelacja—> GALERIA

 

Na skróty

O nas

Twitter

ⓒ2017 vifi.pl / Projekt i wykonanie: Marcin Bujok