Komu w Cieszynie potrzebna jest zmiana wyobraźni politycznej?

Wybory samorządowe są bardzo ważne, dlatego w roku 2018 proponujemy cykl debat o charakterze rozgrzewek przedwyborczych. Kolejnym wydarzeniem w tej serii będzie spotkanie z udziałem dr hab. Rafała Matyi, interesującego się państwem, którego nie widać z Wiejskiej, Alei Ujazdowskich czy Nowogrodzkiej. Jego analiza może nam pomóc spojrzeć na napięcie między Prawem i Sprawiedliwością i Platformą Obywatelską z mniejszym poczuciem ostateczności czy braku wyjścia.

„Wyjście awaryjne” to rodzaj apelu do normalnych, myślących ludzi, żeby nie sprowadzać polityki do partyjnego ringu, bo Państwo to coś więcej, dlatego pilnym zadaniem każdego wyborcy jest zastanowienie się „jakie jego części są na tyle odporne, że przetrwają ten huragan, będą dobrze służyć wszystkim, co więcej – będzie je można bez względu na wynik politycznych wojen, skutecznie naprawiać.”

Podczas spotkania rozważać będziemy, co jest w ogóle możliwe? Kim chcemy być i jak mógłby wyglądać nasz kraj? Jakie założenia w polityce należałoby przemyśleć od nowa? Jakim językiem o niej mówić? Czy stać nas na politykę, która nie będzie karmić się zemstą czy pogardą? Czy wyjście awaryjne, z którego powinniśmy skorzystać to rezygnacja z wizji państwa jako systemu łupów?

Celem zaplanowanych spotkań pt. CIESZYN / WYBORY / 2018 jest zrozumienie na czym polegać będą najbliższe wybory, czym będą się różnić od poprzednich, dlaczego nasze głosy są ważne, co kandydaci na burmistrzów, starostów i radnych rozumieją jako zarządzanie miastem w perspektywie wieloletniej i wielopłaszczyznowej, jak rozumieją partycypację i miejsce mieszkańców i mieszkanek w procesie rządzenia gminą.

dr hab. Rafał Matyja – politolog, wykładowca akademicki, analityk polityki i publicysta. Autor książek o państwie, polskiej polityce i życiu społecznym, ostatnio w Wydawnictwie Karakter wydał „Wyjście awaryjne. O zmianie wyobraźni politycznej” (2018). Mieszka w Bielsku- Białej.

dr hab. Joanna Wowrzeczka – socjolożka, artystka, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego, koordynatorka Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie.

7 maja (poniedziałek) / godz. 17:30 / Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Przykopa 20)
źródło: Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie

 

Exit mobile version