Kulturalny wrzesień w Skoczowie

skoczów

Kino – wrzesień

We wrześniu na widzów w skoczowskim Teatrze Elektrycznym, czekają następujące filmy i atrakcje:

TOY STORY 4 – dubbing, reż. Josh Cooley, animacja, familijny, fantasy, komedia, USA, 2019, 100 min.:

1.09, godz. 15.00; 17:00; 3–5.09, godz. 17.00

NA BANK SIĘ UDA – reż. Szymon Jakubowski, komedia kryminalna, Polska, 2019, 105 min.:

1.09, 3–6.09, 8.09, godz. 19.00

PLAYMOBIL: FILM – dubbing, reż. Lino DiSalvo, animacja, komedia, przygodowy, USA, 2019, 99 min.:

6–8.09, 10–15.09, godz. 17.00

PEWNEGO RAZU… W HOLLYWOOD – napisy, reż. Quentin Tarantino, dramat, kryminał, USA, Wielka Brytania, 2019, 161 min.:

10–11.09; 13–15.09; 17–19.09, godz. 19.00

IMPREZOWI RODZICE – napisy, reż. Fred Wolf, komedia, USA, 2019, 97 min. – SKNO:

12.09, godz. 19.00

SHALL WE DANCE – ANDRÉ RIEU THE MAASTRICHT 2019, 180 min. – RETRANSMISJA:

16.09, godz. 17.00

WYPRAWA MAGELLANA – dubbing, reż. Ángel Alonso, animacja, przygodowy, Hiszpania, 2019, 100 min.:

17–26.09, godz. 17.00

LEGIONY, reż. Dariusz Gajewski, historyczny, Polska, 2019, 120 min.:

20–22.09, 24–26.09, godz. 19.00

BÓL I BLASK – napisy, reż. Pedro Almodovar, dramat, Hiszpania, 2019, 113 min. – DKF:

23.09, godz. 19.00

FESTIWAL FILMÓW PRZEWROTNYCH – program na www.mckskoczow.pl:

27.09, godz. 16.00; 28.09, godz. 17.00; 29.09, godz. 15.00

OSOBLIWY ŚWIAT HIERONYMUSA BOSCHA, 90 min. RETRANSMISJA:

30.09, godz. 17.00

PAVAROTTI – napisy, reż. Ron Howard, dokumentalny, USA, Wielka Brytania, 2019, 114 min. – DKF:30.09, godz. 19.00

 

Skoczów Jak Malowany – II Otwarty Plener Artystyczny

Przed nami kolejna edycja pleneru malarskiego organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie na skoczowskiej starówce. Odbędzie się on od 17 do 24 sierpnia 2019 r. Chęć udziału w plenerze zgłosiło 15 chętnych, z których grona wyłoniono ostatecznie dziesięciu uczestników. 
Wiemy już, że podczas zbliżającego się II Otwartego Pleneru Artystycznego „Skoczów jak malowany”, zabytkowe centrum miasta portretować będą zarówno artyści, którzy zawitali pod Kaplicówkę przed dwoma laty (tj.: Anna Dadak, Mirosław Ogiński, Aleksandra Płonka, Ilona Primus-Ziarnowska i Elżbieta Zrobek), jak i malarze, którzy do Skoczowa zawitają po raz pierwszy (Łukasz Jankowicz, Zbigniew Jurczak, Ewa Kanik, Bernadeta Nowak, Teresa Pawłowska). To właśnie te osoby już wkrótce będzie można spotkać pod Kaplicówką, towarzysząc im w twórczej pracy. 
Artyści goszczący w Skoczowie to nie tylko twórcy górnośląscy, ale też malarze pochodzący z Małopolski, świętokrzyskiego, a nawet Dolnego Śląska. Wielu z nich to studenci i absolwenci krajowych Akademii Sztuk Pięknych, mający na swoim koncie wiele wystaw autorskich, a których dzieła zdobią galerie w Europie i poza nią, jak również różnorodne publikacje książkowe. 
Podczas malarskiego tygodnia w Skoczowie artyści tworzyć będą głównie akwarele, akryle, obrazy olejne i obrazów wykonanych techniką mieszaną, których tematem przewodnim będzie piękno krajobrazu i architektury miasta. W razie niepogody plenerowicze będą pracowali w salach warsztatowych głównej siedziby MCK „Integrator” na bazie wcześniej wykonanych fotografii skoczowskiej starówki. Z pewnością jednak Skoczowianie będą mieli niejedną okazję by osobiście śledzić malarskie poczynania uczestników wydarzenia na ulicach miasta oraz w jego urokliwych podwórkach i parkach. Efekty pleneru będzie można podziwiać także podczas wystawy, która zostanie otwarta w Galerii ARTadres, jak tylko wszystkie prace wyschną i zostaną zaramowane. 

12. Ekumeniczne Dożynki Gminne oraz 17. Regionalne Dni Rybactwa
7 września 2019, od 9.00 na rynku miejskim w Skoczowie

ŚWIĘTO PLONÓW I RYBAKÓW POD KAPLICÓWKĄ JUŻ WKRÓTCE!

Już za niedługo będziemy obchodzić kolejne Święto Plonów w Skoczowie. W pierwszą sobotę września rolnicy całej gminy Skoczów, ale też i lokalne organizacje, czy stowarzyszenia zaprezentują się w tradycyjnym, barwnym korowodzie. Dołączą do nich w tym roku także rybacy, ponieważ 12. Ekumeniczne Dożynki Gminne połączone zostaną z XVII Regionalnymi Dniami Rybactwa. Atrakcji zatem nie braknie!

Opisywane wydarzenie zainaugurują 7 września o godz. 9.00 Mistrzostwa w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych dla uczniów szkół gastronomicznych. Zachęcamy do wspólnego kibicowania przyszłym mistrzom kuchni rybnej! Rywalizować będą oni pod namiotami na płycie rynku. Ich talenty oceni profesjonalne jury. Natomiast o godz. 15.00 z Placu Stary Targ wyruszy korowód wraz z Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Na jego czele pojawią się w bryczkach włodarze miejscy, zaproszeni goście. Tuż po nich będzie okazja popatrzeć na reprezentantów dziesięciu skoczowskich sołectw. Z pewnością, jak co roku, zaprezentują one tematyczne scenki rodzajowe, przedstawią ciekawostki dookreślające specyfikę ich miejscowości, będą częstować cukierkami i kołaczem. Liczymy też na inne pomysłowe, smakowite rarytasy. W korowodzie wezmą również udział dzieci i młodzież w strojach regionalnych. Nie zabraknie wspólnego muzykowania i okazji do wykonania niepowtarzalnych fotografii.
Korowód przemierzy trasę ul. Objazdową, Mickiewicza, Targową, Ustrońską i wjedzie na rynek. Występem zespołu regionalnego Jetelinka z Jaworzynki rozpocznie się estradowa część dożynkowo-rybackiego popołudnia i wieczoru w Skoczowie. Urocze i utalentowane maluchy z Trójwsi Beskidzkiej zagrają i zaśpiewają zaraz po błogosławieństwie chleba, przedstawieniu tegorocznych dożynkowych gazdów i uroczystym przywitaniu wszystkich gości. Tuż po nich usłyszymy wyniki Mistrzostw w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych dla uczniów szkół gastronomicznych oraz posmakujemy dania niespodzianki z ogromnej patelni, które w międzyczasie będzie przygotowywane przez kucharzy Beskidzkiego Klubu Kulinarnego.
Wśród kolejnych artystów, którzy wzbogacą opisywane, wydarzenie należy wymienić Kapelę Polandia i zespół Nivel. Pierwsza grupa przypomni w oryginalny sposób muzyczne motywy Beskidu Śląskiego, druga natomiast zaprezentuje brzmienia muzyki świata. Pomiędzy koncertami Piotr Polak zaprosi wszystkich na pokaz kulinarny, promujący potrawy z ryb. O godz. 21.00 publiczność będzie się bawiła w rytmach znanej Kapeli Góralskiej Pieczarki.
Na rynku i przyległych ulicach nie zabraknie stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, a także innych, ciekawych propozycji gastronomicznych. Od kilku lat początkowi września towarzyszy piękna pogoda, a zatem i ją na skoczowski rynek już zaprosiliśmy. Czekamy zatem tylko na Was!
PROGRAM12. Ekumeniczne Dożynki Gminne oraz 17. Regionalne Dni Rybactwa

7 września 2019, Skoczów, rynek miejski

9.00 – rozpoczęcie Mistrzostw w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych dla uczniów szkół gastronomicznych 
15.00 – wyjazd korowodu z Pl. Stary Targ wraz z Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach 
           przejazd: Pl. Stary Targ, Objazdowa, Mickiewicza, Targowa, Ustrońska, rynek [W związku z organizacją korowodu dożynkowego wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym].
16.00 – uroczyste otwarcie, połączone z występem zespołu regionalnego Jetelinka z Jaworzynki  

17.00 – ogłoszenie wyników Mistrzostw w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych dla uczniów szkół gastronomicznych,
            rozdanie dania – niespodzianki z wielkiej patelni
17.30 – występ zespołu Kapela Polandia /muzyczne motywy Beskidu Śląskiego/
18.45 – pokaz kulinarny Piotra Polaka – właściciela Bistro Szara Reneta w Skoczowie
19.30 – występ zespołu Nivel /muzyka świata/
21.00 – występ KAPELI GÓRALSKIEJ PIECZARKI
Dodatkowe atrakcje: baseny z żywymi rybami, stoiska gospodarstw rybackich i KGW Gminy Skoczów.

Patronat: 
Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek
Patronat medialny:
Polskie Radio Katowice, Głos Ziemi Cieszyńskiej, Radio CCM, Portal Gazeta Codzienna, Portal OX.PL, Portal, VIFI.pl  

Partnerzy:
Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Oddział w Bielsku Białej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Częstochowie, Prymat, Stowarzyszenie Beskidzki Klub Kulinarny
Organizator:
Urząd Miejski w Skoczowie, Sołectwa Gminy Skoczów, Stowarzyszenie Rybackie „Żabi Kraj”, Miejskie Centrum Kultury „Integrator”, Parafia Rzymskokatolicka śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Skoczowie.

FESTIWAL FILMÓW PRZEWROTNYCH

Ledwo pożegnaliśmy w Skoczowie kino plenerowe, a już zapraszamy kinomanów na prawdziwą ucztę. W ostatni weekend września  Miejskie Centrum Kultury „Integrator” organizuje w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie kolejną 13.edycję Festiwalu Filmów Przewrotnych.
Repertuar przeglądu filmowego jest różnorodny i utrzymany na wysokim poziomie. W tym roku główny temat festiwalu został poszerzony m.in. o rozważania o roli biografii jako materii twórczej, związkach sceny muzycznej i filmu, roli dokumentu i relacji w filmie itd.
Podczas tegorocznej edycji w repertuarze znajdą coś dla siebie zarówno koneserzy kina przewrotnego, ambitnego, trudnego, kontrowersyjnego, czy takiego, które wymyka się definicjom i klasyfikacjom gatunkowym, jak i zwolennicy łączenia filmu z muzycznym światem biografii gwiazd muzyki i popkultury! Na fanów muzyki i kina czekają m.in. spotkania z Lady Gagą („Narodziny gwiazdy”), Emy Winehouse („Emy”), czy grupą Queen („Bohamian Rhapsody”).
Każda edycja Festiwalu jest też okazją do rozmów o roli przeglądów filmowych dla danej społeczności i wagi ich organizowania. Dlatego też podczas uroczystego otwarcia widzowie będą mieli okazję spotkać się z dyrektor Przeglądu Filmowego „Kino na granicy” – Jolantą Dygoś.
Atutem trzydniowego spotkania  z filmami i muzyką w Skoczowie jest niewątpliwie przystępna cena karnetów! Za trzech dni uczty kinowej, w czasie której zobaczymy aż siedem filmów oraz koncert na żywo możemy zapłacić jedyne 55 złotych, a więc równowartość dwóch biletów w dużych sieciach kinowych! ZAPRASZAMY!

PROGRAM XIII edycji Festiwalu Filmów Przewrotnych
Teatr Elektryczny w Skoczowie,
27–29.09.2019 r.

PIĄTEK – 27.09.19: OTWARCIE FESTIWALU

16.00 – Rozmowa z Jolantą Dygoś – dyrektorką Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy”
17.00 – projekcja filmu: „NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI” – napisy,  reż. Ludovic Bernard, komedia, Francja, 2018, 106 min.
18.45 – przerwa na kawę
19.00 – projekcja filmu: „LATO” – napisy, reż. Kiriłł Sieriebriennikow, biograficzny, dramat, muzyczny,  Francja, Rosja, 2018, 126 min.

SOBOTA – 28.09.19
17.00 – koncert „ALLSKAPONES”, Republika Czeska
18.30 – przerwa na kawę
19.00 – PRZEWROTNIE, czyli o co chodzi….? – projekcja filmu „BIG LEBOWSKI”, czarnej komedii omyłek braci Coen z 1998 roku, 117 min.
21.00 – przerwa na kawę
21.15 – PRZEWROTNIE, czyli o co chodzi?  – projekcja filmu: „SENS ŻYCIA WEDŁUG MONTY PYTHONA”  – napisy, 1983, 107 min.

NIEDZIELA – 29.09.19
15.00 – projekcja filmu: „AMY” – napisy, reż. Asif Kapadia, biograficzny, dokumentalny, muzyczny, USA, Wielka Brytania, 2015, 127 min.17.15 – przerwa na kawę
17.30 – projekcja filmu: „BOHEMIAN RHAPSODY” – napisy, reż. Bryan Singer, biograficzny, dramat muzyczny, USA, Wielka Brytania, 2018, 134 min.
19.45 – przerwa na kawę
20.00 – projekcja filmu: „NARODZINY GWIAZDY” – napisy, reż. Bradley Cooper, dramat, muzyczny, USA, 2018,  135 min.

Koszt karnetu w przedsprzedaży: 50/ 55 zł; w dniu wydarzenia: 60 / 65 zł.

Karnet można kupić osobiście w kasie kina na godzinę przed dowolnym seansem czy wydarzeniem lub on-line pod adresem: http://www.teatrelektryczny.pl/



PCHLI TARG IX 2019

14 września 2019 zapraszamy na kolejny skoczowski PCHLI TARG, na którym tradycyjnie można będzie sprzedać i kupić ciekawe, często unikatowe bibeloty, pamiątki, książki, narzędzia oraz inne starocie. Pchli Targ odbywa się na skoczowskim rynku tradycyjnie, w godz. 9.00-13.00. Na ostatnią edycję imprezy zapraszamy 5.10.2019 r. Regulamin dla wystawców załączono na stronie: https://tiny.pl/twzsz

Osoby zainteresowane wystawieniem stoiska zachęcamy do zapoznania się z załączonym regulaminem. Od wystawców zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi (zob: pkt. 5 § 6. Uchwały nr XXXIII/371/2017 Rady Miejskiej Skoczowa w sprawie określenia wysokości dziennych stawek opłaty targowej, zasad jej ustalania i poboru dziennej stawki opłaty targowej, http://bip.skoczow.pl/uchwala-nr-xxxiii-371-2017-rady-miejskiej-skoczowa-w-sprawie-okreslenia-wysokosci-dziennych-stawek-oplaty-targowej-zasad-jej-ustalania-i-poboru), odnośnie sprzedaży przedmiotów używanych (w tym książek), kolekcjonerskich, rękodzieł i wyrobów rzemieślniczych, pobiera się opłatę targową zależnie od powierzchni gruntu zajętego przez handlującego. Opłata minimalna to 5,00 zł, która obowiązuje za zajęcie do 2 m2, zaś w przypadku zajęcia większej powierzchni opłata wynosi 10,00 zł (jeżeli stoisko zajmuje od 2 m2 do 4 m2) lub więcej (za każdy rozpoczęty 1 m2 powyżej 4 m2 – pobierane jest dodatkowe 10,00 zł).

Exit mobile version