„Moc Nietoperzy” w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”

górki wielkie W ostatnią sobotę września w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” odbyła się „Moc Nietoperzy”, czyli wydarzenie przybliżające te znane i lubiane w naszym regionie ssaki. Impreza została zorganizowana przez Fundację im. Zofii Kossak we współpracy z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, Stowarzyszeniem Dziewięćsił, Krainą Podkowca oraz Stowarzyszeniem Górecki Klub Przyrodniczy.

Na uczestników czekały liczne atrakcje – dzieci wzięły udział w różnorodnych animacjach
i zabawach. Dzięki trzem krótkim prelekcjom wygłoszonym przez osoby zajmujące się nietoperzami, można było uzyskać wiele informacji na temat tych latających ssaków. Wieczorem odbył się także krótki spacer do parku Kossaków, podczas którego można było obserwować nietoperze i nasłuchiwać je przy pomocy detektora ultrasonicznego.

Podczas Mocy Nietoperzy Rafał Szkudlarek – prezes PTTP „pro Natura” oraz koordynator projektu PODKOWIEC+ – wręczył odznaczenia organizacjom i osobom angażujących się w ochronę podkowców małych. Gmina Brenna oraz Fundacja im. Zofii Kossak otrzymały Znak Jakości Krainy Podkowca (wyróżnienie przyznane za zasługi w zakresie edukacji przyrodniczej i budowania pozytywnego wizerunku nietoperzy w odbiorze społecznym), natomiast ks. Krzysztof Pacyga, proboszcz góreckiej parafii, którą upodobały sobie podkowce oraz Jan i Urszula Gawłowscy – opiekunowie Młyna w Pierśćcu otrzymali wyróżnienia Złotego Podkowca. Zarówno Młyn w Pierśćcu jak i Kościół w Górkach Wielkich zostały uznane za Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000, przede wszystkim ze względu na zamieszkujące te miejsca podkowce małe.


inf. Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”
Exit mobile version