Na "czASKina" ZAPRASZAMY

Pierwsza edycja Studenckiego Przeglądu Filmowego czASKina odbyła się w 2004 roku, dzięki zaangażowaniu studentów animacji społeczno-kulturalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie na katowickim Uniwersytecie Śląskim. Festiwal może poszczycić się już wieloletnią tradycją i szerokim repertuarem, bo każda edycja jest nieszablonowa i unikatowa. Tak więc mieliśmy już: „Dzieciństwo – Dorastanie – Dorosłość”, „Dokument – Fabuła – Animacja”, „Trzy kultury”, „Dwie przestrzenie”, „Ciepłe prądy Skandynawii” oraz „Droga do Szczęścia”.

Motywem ubiegłorocznej, piętnastej edycji Studenckiego Przeglądu Filmowego czASKina była jasna strona buntu, gdzie wybrane filmy miały ukazać „zjawisko buntu nie tylko jako działanie negatywne, lecz wskazać pozytywne strony w walce o wyższe cele i wartości” – cytat z artykułu, który ukazał się rok temu. Mamy nadzieję, że się udało. Wcześniej wspomniałam, że każda edycja jest nieszablonowa – ponieważ tegoroczna będzie szczególnie wyrwana z ram.

W tym roku motywem przewodnim będzie właśnie hasło nieszablonowość. Co w tym roku się kryje za tym hasłem? W ciągu trzech dni – 11, 12, 13 marca na uczestników czeka wiele nietuzinkowych atrakcji, w poniedziałek zaczniemy od wykładu oraz warsztatów, prowadzonych przez dr Dorotę Prysak o osobach niepełnosprawnych. Prelekcja pt. „Osoba niepełnosprawna – człowiek czy kosmita?” oraz warsztaty „Kim jest osoba niepełnosprawna” będą miały miejsce w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, a po nich odbędzie się happening na rynku. Potem o godzinie 17.00 zapraszamy na film „Carte Blache” (2015, reż. Jacek Lusiński), a po nim zostanie wyświetlony krótki metraż pt. „Brzydkie słowa” (2009, reż. Marcin Maziarzewski). Wtorek zacznie się od warsztatów z szablonami, po którym będzie miał miejsce w kinie „Piast” prawdziwy maraton filmowy, bo zostanie wyświetlony: „Nazywam się Cukinia” (2016, reż. Claude Barras), filmy powstałe w ramach AFD – Akademii Filmu Dokumentalnego, prowadzonych przez Kamilę Chojnacką, następnie „Cudowny chłopak” (2017, reż. Stephen Chbosky), a zakończy „Multifrenia (2015, reż. Martyna Majewska).

Ostatni dzień festiwalu zacznie się od niespodzianki – spotkania z z nieszablonowym gościem specjalnym w kawiarni literackiej „Kornel i Przyjaciele”, następnie zapraszamy na filmy „Mechaniczna pomarańcza” (1971, reż. Stanley Kubrick), „Zabicie ciotki” (1984, reż. Mateusz Głowacki) oraz „Zimna wojna” (2018, reż. Paweł Pawlikowski). Na zakończenie zapraszamy do klubu studenckiego „Panpticum” na karaoke. Szczegółów o wydarzeniu szukajcie na Facebooku oraz na Instagramie.

Mirella Wojacka

źródło: czASKina

Exit mobile version