Uliczka Cieszyńskich Kobiet pojawiła się na Wzgórzu Zamkowym w 2010 roku (druga część w 2013 roku) z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych przy współudziale Zamku Cieszyn. Powstała, by zaznaczyć rolę i miejsce kobiet, które tworzyły niecodzienność i codzienność Cieszyna. Ich nazwiska przypominają minimalistyczne lampy/ pomniki. W gronie tym znalazły się: Nina Górniak, Marianna Górniak-Cienciałowa, Zofia Leitner i Józefina Białkowa, Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Emilia Kołder, Janina Marcinkowa, Stefania Michejdowa , Ewa Milerska, Helena Molak, Łucja Maria Monne, Agnieszka Pilchowa, Anna Rucka, Władysława Sikora, Anna Szalbot (Rachela), Helena Tichy, Gabriela von Thun-Hohenstein. Uliczka wzbogaci się o dwie nowe lampy dedykowane Marii Sojkowej oraz Dorocie Kłuszyńskiej.
Maria Sojkowa 1875-1944
Całe życie mieszkała w Trzyńcu – Oldrzychowicach, a do Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego weszła jako członkini zarządu Związku Śląskich Katolików. Należała do założycielek i aktywnie działała w Polskim Związku Niewiast Katolickich. Na spotkaniach oraz wiecach, zawsze ubrana w strój cieszyński, agitowała za przyłączeniem Śląska Cieszyńskiego do Polski.
Dorota Kłuszyńska 1874 -1952
Do Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego weszła jako aktywna działaczka Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Walczyła o przyłączenie Śląska do Macierzy. Od 1911 organizowała na Śląsku Cieszyńskim obchody dnia kobiet, gdzie walczono o ich prawa wyborcze, redagowała też „Głos kobiet”. W okresie międzywojennym zasiadała przez ponad 10 lat w senacie, gdzie z ramienia PPS zabiegała o ustawowe gwarancje praw socjalnych kobiet i ochronę macierzyństwa. Działała w społecznym ruchu walki z alkoholizmem, Robotniczym Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i wielu innych organizacjach.
źródło: Beata Mońka / Zamek Cieszyn
więcej na: www.zamekcieszyn.pl