Przebudowa dolnego odcinka kolei linowej Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku zmierza ku końcowi. Stary, pochodzący z lat 90. wyciąg krzesełkowy zastąpią nowoczesne, komfortowe czteroosobowe kanapy, które przewiozą pierwszych turystów już początkiem września.

Dzięki inwestycji przepustowość kolei zwiększy się dwukrotnie, co oznacza, że zdolność przewozowa wyniesie 2400 osób na godzinę, natomiast czas wyjazdu skróci się aż trzykrotnie. Wyjazd na halę Jaworzyna zajmie zaledwie 6-7 minut. Kolej linowa na Skrzyczne jest jedną z największych beskidzkich atrakcji – służy zarówno turystom jak i narciarzom.

Modernizację całości kolei wykonała włoska firma Leitner, która postawiła nowe podpory, naciągnęła linę i zamontowała 112 nowych czteroosobowych kanap. Wykonawca wykorzystał nowoczesne rozwiązania z napędem bezpośrednim oraz sterowaniem, które są przyjazne środowisku i pozwalają zaoszczędzić energię. Koszt inwestycji wyniósł 27 mln złotych. Pozostał jeszcze jeden fragment kompleksu wymagający rewitalizacji. Jest nim stara poczekalnia na dolnym peronie. Został już ogłoszony przetarg na jej przebudowę. W nowym obiekcie mają znajdować się między innymi toalety i przechowalnia bagażu. Prace ruszą jesienią.

Odnowiona Kolei linowej Centralnego Ośrodka Sportu stanie się nową, godną europejskich standardów perełką Beskidów.

Poniżej film przedstawiający przebieg prac modernizacyjnych.

A.H.

Video – Michał Fielek

Na skróty

O nas

Twitter

ⓒ2017 vifi.pl / Projekt i wykonanie: Marcin Bujok