O wycince – cieszyński PZDP

Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie będący zarządcą dróg powiatowych jest zobowiązany do dbania o zieleń przydrożną, w tym także do sadzenia i usuwania drzew. Każda wycinka dokonywana przez cieszyński PZDP zawsze jest poprzedzona przeprowadzeniem stosownej procedury i wydaniem decyzji zezwalającej na wycinkę poszczególnych drzew na podstawie Ustawy o ochronie przyrody. – Należy wyraźnie podkreślić, że cieszyński PZDP nie dokonuje kompleksowych, masowych wycinek, mówi Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński. 

Kiedy i dlaczego jest dokonywana wycinka drzew rosnących przy drogach powiatowych? – Realizujemy ją w ramach bieżącego utrzymania dróg. Wycinane są drzewa zlokalizowane w pasie drogowym, jednoznacznie zagrażające bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego, jak i ich mienia, mówi Magdalena Suchanek-Kowalska, dyrektor PZDP w Cieszynie. – Robimy to wówczas, kiedy inne środki jak na przykład przycięcie koron drzew nie są już wystarczające, dodaje Kowalska. – Podkreślę, że do wycinki są kwalifikowane obumarłe (suche) drzewa, wyraźnie niedające nadziei na przeżycie, będące w złym stanie zdrowotnym. Takie drzewa mają naruszoną statykę, przez co grożą w każdej chwili wywrotem, w szczególności podczas wiatrów, podkreśla Szczurek. 

W jaki sposób typuje się drzewa do wycinki?  – To następuje na podstawie składanych do jednostki zgłoszeń wniosków (m.in. od osób prywatnych, sołtysów, czy też gmin), bądź też na podstawie dokonywanych przez pracowników PZDP cyklicznych objazdów dróg, dodaje Kowalska.

Kto wydaje decyzje na wycinkę? – Decyzje dotyczące poszczególnych drzew wydawane są przez Burmistrzów i Wójtów Gmin Powiatu Cieszyńskiego, na terenie których rosną te drzewa, przekazuje Starosta Cieszyński.

W toku postepowania administracyjnego zwołuje się w terenie wizję w celu ustalenia stanu zdrowotnego drzew wnioskowanych do wycinki i przesłanek wskazanych do ich usunięcia. Dokonywane są oględziny drzew w zakresie występowania w ich obrębie gatunków chronionych. Podczas takiej wizji oględzinom podlega każde z drzew. Kolejno projekt decyzji zezwalającej na usunięcie drzewa w pasie drogowym drogi publicznej (z wyłączeniem obcych gatunków topoli) podlega uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. – Dopiero wydane przez poszczególnych Burmistrzów i Wójtów decyzje administracyjne stanowią podstawę do dokonania wycinki, informuje Kowalska.

Czy zarządca dróg powiatowych pielęgnuje drzewa? 

Pielęgnujemy drzewa, jeśli istnieje taka możliwość. Każdego roku część drzew jest poddawana takiemu zabiegowi. Są to tzw. cięcia pielęgnacyjno-redukcyjne drzew.  Analizując prowadzone w ramach bieżącego utrzymania dróg wycinki drzew z ostatnich trzech lat (2017-2019) należy stwierdzić, że obecnie jest tendencja spadkowa w tym zakresie, co nas ogromnie cieszy, mówi Kowalska.Podsumowując: trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wycinka w pasie drogowym jest realizowana na podstawie przepisów Ustawy o ochronie przyrody, a zatem o odmienne przepisy niż w przypadku wycinki dokonywanej przez PKP, o której było ostatnio bardzo głośno w mediach. Najważniejsze w całej sprawie jest to, że zgodnie ze wskazaniami zawartymi w decyzjach zezwalających na wycinki dokonywane są nasadzenia zastępcze (kompensacyjne), czego nie robi się w przypadku wycinki prowadzonej przez PKP, kończy Szczurek.

Wycinana ilość drzew w poszczególnych latach jest zróżnicowana, co wynika wprost ze zidentyfikowanych i potwierdzonych konkretnych potrzeb terenowych.

Statystyka za ostatnie trzy lata wygląda następująco: 

2017r:

– wycinka: 715 szt. drzew

– pielęgnacja: 717szt. drzew

2018r:

– wycinka: 388 szt. drzew

– pielęgnacja: 420 szt. drzew

2019r: (zakres zlecony na 5.08.2019 r.):

– wycinka: 188 szt. drzew

– pielęgnacja: 329 szt. drzew

mat. pras. / Sylwia Pieczonka 

Exit mobile version