Sytuacja polityczna w kraju wciąż wywołuje napięcia i podziały wśród Polaków. Niepokój obywateli utrzymuje się na podobnym poziomie, a różnego rodzaju manifestacje stały się już stałym elementem życia społecznego, nawet w małych miastach. Obywatele i obywatelki powiatu cieszyńskiego również zapowiadają kolejne protesty.

Pierwszy z nich odbędzie się 1 października o godzinie 19:00 na cieszyńskim rynku. Niedzielną demonstrację pod nazwą „Suweren mówi nie” organizuje Komitet Obrony Demokracji. Powód protestu się nie zmienił, chodzi o kontrowersyjne ustawy związane z sądownictwem. Jak tłumaczą członkowie KOD-u – „W lipcu PiS próbował przeprowadzić w Polsce ustrojowy zamach stanu. Ustawami chciał zmienić przepisy Konstytucji i upolitycznić polskie sądy. W odpowiedzi na to w całej Polsce wybuchły wielkie protesty społeczne. W 280 miejscowościach na ulice wyszły Obywatelki i Obywatele, którzy solidarnie stanęli w obronie niezależnych sądów. Od prezydenta RP, jako strażnika Konstytucji, żądaliśmy wtedy zawetowania pisowskich ustaw. Prezydent po złożeniu weta wobec dwóch ustaw zapowiedział przygotowanie własnych propozycji dotyczących SN i KRS. Czekaliśmy na zapowiadane projekty i doczekaliśmy się ich 26 września, i niestety, zawiedliśmy się. Prezydent Andrzej Duda udowodnił, że faktycznie od lipca nie próżnował. Stworzył dwa kolejne, koszmarne projekty. Propozycje Ziobry były skandaliczne, Andrzeja Dudy są bardzo złe… albo się przestrzega prawa, albo się je łamie. Innej możliwości nie ma.”

Druga manifestacja pod nazwą „Czarny Wtorek – Wielka Zbiórka – Nie składamy parasolek” odbędzie się 3 października o godzinie 17:00 również na rynku w Cieszynie. Protest ten jest kontynuacją ubiegłorocznego „Czarnego poniedziałku”, podczas którego kobiety wyrażały swój sprzeciw wobec zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. „W tym roku również wychodzimy. Nie tylko po to, żeby wspominać. Nie tylko po to, żeby pokazać siłę, która wtedy się w nas obudziła. W tym roku wychodzimy, bo nie składamy parasolek. Wychodzimy, bo nie odpuszczamy. Wychodzimy, bo walka nadal trwa – organizacje antykobiece szykują kolejne projekty odebrania nam wolności i godności i zbierają pod nimi podpisy (w tym za całkowitym zakazem aborcji). Dlatego 3/10 wychodzimy na Wielką Zbiórkę – zbieramy się i zbieramy podpisy pod projektem Ratujmy Kobiety 2017. Na przekór wszystkiemu. Właśnie teraz, w tych czarnych czasach. Niech nas zobaczą, niech nas usłyszą, niech widzą, że się nie boimy. Że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Że nigdy nie tracimy wiary i nigdy się nie poddajemy.” – piszą organizatorki „Czarnego wtorku”.

A.H.

Fot. Gabriela Lazarek

Na skróty

O nas

Twitter

ⓒ2017 vifi.pl / Projekt i wykonanie: Marcin Bujok