Multikulturowe spotkanie miłośników tego napoju, ale też sztuki i samorozwoju tym razem odbędzie się pod hasłem „Zero Waste”. Przez dwa dni – 29 i 30 czerwca – na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie będzie okazja nie tylko do degustacji mnóstwa różnorodnych herbat z różnych zakątków świata, ale spędzenia czasu na koncertach, warsztatach, happeningach i wykładach. Festiwalowi towarzyszy kolorowy jarmark rękodzieła.
1. HERBATA
Przywiozą ją dla nas ludzie, dla których herbata jest życiową pasją. O nasze smakowe i zmysłowe doświadczenia zadbają najlepsi herbaciani mistrzowie z Polski, Czech i Słowacji. A przy herbacie… m.in. baśnie i bajki Dalekiego Wschodu, opowieści z herbacianych podróży i o tym, gdzie w Chinach rosną stare drzewa herbaciane. Ponadto podróż w czasie do początków herbaty na Półwyspie Koreańskim, refleksje nt. właściwości i duchowych aspektów tego wspaniałego napoju.
Szczegóły tutaj: http://swietoherbaty.pl/pl/program/herbata-2019-pl/
2. WARSZTATY
Zgodnie z naczelnym hasłem tegorocznego święta – „zero waste” – uczestnicy dowiedzą się, jak zjeść to, co wyrzucamy zazwyczaj do śmieci (np. nogi z brokułów, liście z rzodkiewek, natki marchewki), a także jak „zjeść resztki” – do czego wykorzystać resztkę kaszy z obiadu, jak zmienić jedno danie w drugie itd.
Organizatorzy sprawią ponadto też , że „zabujacie się w herbacie” – to tytuł warsztatów z Dianą Czajkowską, podczas których zgłębimy tajemnice zapachów, kolorów, faktur, dźwięków i smaków herbaty. Wszystko to z perspektywy hamaka!
Będą też pokazy capoeiry, harmonijne oczyszczenie ciała i duszy za pomocą instrumentów muzykoterapeutycznych i… kilkadziesiąt chińskich znaków w niecałą godzinę.
Szczegóły tutaj: http://swietoherbaty.pl/pl/program/warsztaty-2019-pl/
3. KONCERTY
Gwiazdą festiwalu będzie polska grupa PSIO CREW, czyli beskidzkie melodie przenikające się z elektroniką, beatem oraz perkusyjnym groovem.
Ponadto Ukemelon, czyli Johanna Szpyrcová, młoda trzyniecka śpiewająca poetka i początkująca piosenkarka, akompaniująca sama sobie na ukulele.
Nie zabraknie również kąpieli w dźwiękach gongów z Kamilą Domin w niezwykłej atmosferze cieszyńskiej rotundy oraz oryginalnego czesko-japońskiego DUO KERLEK grającego m.in. orientalną muzykę etno.
Szczegóły tutaj: http://swietoherbaty.pl/pl/program/koncerty-2019-pl/
SPOTKANIA – „PRZYRODA I MY – A może my kontra przyroda?”
Swój udział w tegorocznym święcie potwierdziło wiele oryginalnych i ciekawych osobistości – podróżników, dziennikarzy, reporterów i reportażystów. Oprócz opowieści o świecie i podróżach spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytania: czy związek ludzi z przyrodą to nierozerwalna symbioza czy odwieczna walka? Czy katastrofa ekologiczna to okrutna przyszłość czy może wymysł ekoterrorystów? Czy „zero waste” to kolejna moda, która przeminie czy konieczność? Czy naprawdę jest źle? I co można zrobić, żeby było lepiej?
Szczegóły tutaj: http://swietoherbaty.pl/pl/program/spotkania-2019-pl/
!!! BILETY: 58 PLN/ 350 CZK – do kupienia podczas festiwalu przy wejściu na Wzgórze Zamkowe w głównym punkcie informacyjnym.
W cenie dwudniowego biletu wstępu – ręcznie wykonaną czarkę z warsztatu mistrzów Andrzeja Bero oraz Jíříego Ducheka, która posłuży do degustacji herbat oraz jako pamiątka tegorocznego festiwalu.
Dzieci do piętnastu lat mają wstęp wolny. Wzgórze Zamkowe podczas festiwalu będzie otwarte dla zwiedzających bezpłatnie, na wydarzenia festiwalowe obowiązują bilety.
Święto Herbaty – multikulturalne spotkanie miłośników herbaty, sztuki i samorozwoju jest realizowane już od 2009 r. przez osoby prywatne i organizacje pozarządowe z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Festiwal ma charakter międzynarodowy, jest przygotowywany w zgodzie z długofalową strategią rozwoju i promocji idei festiwalowych.
Imprezę tworzą doświadczeni animatorzy kultury, artyści, naukowcy i specjaliści z organizacji pozarządowych, gwarantujący wysoki poziom działań organizacyjnych i merytorycznych. Jest to unikalne wydarzenie w skali całego kraju, cieszące się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i w Czechach. Charakteryzuje się niezwykle różnorodnym programem, a jego znaczną część tworzą degustacje herbat i pokazy herbacianych ceremonii z różnych krańców świata, wykłady i spotkania z podróżnikami oraz koncerty i przedstawienia teatralne.
Festiwal wzbogacają projekcje filmowe poświęcone kulturze herbaty i zwyczajom z nią związanym oraz różnorodny wachlarz warsztatów, zarówno rękodzieła, ceramiki, jak i ruchowych (joga, taniec i teatr). Festiwal stwarza możliwość spotkania miłośników tego napoju i uczestnictwa w szeregu prezentacji, warsztatów i wykładów związanych z samą herbatą, jak również ideami ekologii i zdrowego stylu życia, jest też okazją do zapoznania się z bogactwem kulturowym wielu krajów i narodów. W trakcie tego podróżniczego festiwalu z herbatą w roli głównej i magią w tle, cieszyński Zamek i całe Wzgórze Zamkowe zamieniają się w przestrzeń kreatywności i kultury.
Organizatorzy: Fundacja LAJA, Herbaciarnia LAJA, Petrklíč help, opowiadamyoswiecie.pl
mat. pras.