"otwarte pracownie"

Zbliża się 3. edycja Otwartych Pracowni. Pracownie sztuki i rzemiosła już po raz trzeci otworzą się nad Olzą

W dniach od 3 do 6 października br., po raz trzeci otworzą się pracownie sztuki i rzemiosła po obu stronach Olzy. Jak przekonują organizatorzy, Otwarte Pracownie to już nie tylko moment uchwycenia artysty w miejscu jego pracy twórczej, ale także seria warsztatów, spotkań oraz wystaw.

Głównym założeniem Otwartych Pracowni jest pokazanie pracowni artystycznych, miejsc wystawowych, które należy odnaleźć poprzez stworzoną w tym celu mapę. Znajdują się na niej także miejsca, które specjalnie na potrzeby Otwartych Pracowni staną się miejscem prezentacji twórczości artystów z obu stron Olzy. – W sytuacji, kiedy artysta nie ma swojej pracowni, organizujemy wystawy w systemie krzyżowym tzn. polski twórca wystawia się po czeskiej stronie a czeski po polskiej – wyjaśnia Veronika Křístková, współorganizatorka Otwartych Pracowni.

W ramach tegorocznej edycji Otwartych Pracowni będzie można zobaczyć wystawę malarstwa grupy artystycznej Osmička w Galerii 13 w Cieszynie, fotografii Luďka Ondruški w cieszyńskiej kawiarni Tramwaj Cafe, a także wystawę obrazów Klaudii Švrčkovej w klubie Blady Świt w Czeskim Cieszynie. Przede wszystkim jednak w ramach czesko-polskiej imprezy w Czeskim Cieszynie otworzą się następujące pracownie: Atelier Rosana, pracownia U Pernikářky, pracownia florystyczna i kwiaciarnia Blanki Zapletalovej. W Cieszynie swoje progi udostępni m.in. pracownia krawiecka Renaty Weber, studio rysunku 4Arch, showroom Too pracownia rzeczy, studio ilustratorsko-projektowe Dinksy i wiele innych.

Trzecia edycja Otwartych Pracowni odbędzie się w dniach od 3 do 6 października. – Zaczynamy 3. października o godz. 15:30 w Ośrodku Czasu Wolnego AMOS w Czeskim Cieszynie, polsko-czeskimi, tłumaczonymi warsztatami zatytułowanymi „Otwarte karty”, które poprowadzi studio Dinksy. Po warsztatach poświęconych sprawnej komunikacji, w ogrodzie ośrodka AMOS odbędzie się wernisaż Otwartych Pracowni – wyjaśnia Petra Slováček Rypienová, reprezentująca stowarzyszenie Człowiek na Granicy z Czeskiego Cieszyna, które jest organizatorem Otwartych Pracowni, finansowanych z budżetu miasta Czeski Cieszyn.

– Otwarte Pracownie to przede wszystkim ludzie, rozmowy i wspólny czas. Rozmawiają nasi odbiorcy między sobą, rozmawiają z twórcami, rozmawiają twórcy z twórcami. A z takich rozmów rodzą się współprace artystyczne, również te transgraniczne – komentuje Magdalena Żuraw Peč, współorganizatorka Otwartych Pracowni.

Szczegółowy program oraz katalog twórców, którzy zaprezentują się podczas 3. edycji Otwartych Pracowni zostanie opublikowany na stronie www.cloveknahranici.eu. 

mat. pras.

Exit mobile version