Coraz częściej w przestrzeni miejskiej pojawiają się napisy, naklejki, malunki czy graffiti mające na celu manifestację poglądów politycznych lub ideologii. Tym razem nadgorliwi patrioci postanowili dać wyraz swoim przekonaniom, malując symbol Polski Walczącej na pomniku poświęconym pamięci żołnierzy Wojska Polskiego walczących podczas II wojny światowej. Zdarzenie miało miejsce w Żywcu, swoje zdanie w tej sprawie opublikował burmistrz miasta Antoni Szlagor.

„Na pomniku poświęconym pamięci żołnierzy Wojska Polskiego walczących na frontach II wojny światowej, znajdującym się przy al. Wolności w Żywcu pojawiło się ostatnio „graffiti” z symbolem Polski Walczącej. Dzieło autorstwa nieznanych „artystów-plastyków” powstało pod osłoną nocy i bez uzgodnienia z Urzędem Miejskim w Żywcu, jako zarządcą obiektu. Być może inicjatywie tej przyświecały szlachetne idee, jednak sposób jej realizacji pozostawia wiele do życzenia.

Po pierwsze estetyka – „dzieło” wykonane jest niechlujnie i szpetnie, co tłumaczyć można brakami warsztatowymi autorów, pośpiechem w jakim powstawało oraz niedostateczną ilością światła, jakim dysponowali „artyści”.

Po drugie – efektem wyjątkowo niskiej jakości wspomnianego „dzieła” jest jego zły odbiór społeczny. Innymi słowy „dzieło” zdaje się profanować symbol Polski Walczącej zamiast je promować.

W tym miejscu pragnę oświadczyć, że zarządca obiektu nie miałby nic przeciwko temu, aby na wyżej wymienionym pomniku umieścić np. starannie wykonaną tablicę z symbolem Polski Walczącej, która oddawałaby należytą cześć wszystkiemu temu, co symbol ten oznacza. Dlatego też zamiast uskuteczniać plastyczną chałturę wystarczyło napisać trzy-zdaniowe pismo do Urzędu Miejskiego w Żywcu. Gdyby zaś „artyści plastycy” mieli problemy w napisaniu takiego pisma, to pracownicy urzędu posłużyliby im radą i pomocą. Pieniądze, które teraz przeznaczone zostaną na oczyszczenie obiektu, mogłyby zostać wydatkowane na taką właśnie tablicę.”

źródło – żywiec.pl

Na skróty

O nas

Twitter

ⓒ2017 vifi.pl / Projekt i wykonanie: Marcin Bujok