28 sierpnia w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbył się 30. Koncert Galowy Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego. Ten wyjątkowy wieczór rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej oraz Zespołu Pieśni i Tańca Katowice. Następnie na scenie pojawili się artyści z Algierii, Włoch, Republiki Zielonego Przylądka, Niemiec, Turcji, Irlandii oraz Serbii. Wypełniony po same brzegi teatr tętnił muzyką, śpiewem, tańcem, kolorem i radością – czyli wszystkimi owocami światowego folkloru.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: posłanka na sejm Małgorzata Pępek, starosta powiatu cieszyńskiego Janusz Król, burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, radni miasta, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej oraz pierwszy dyrektor festiwal Tadeusz Donocik, a także eksperci polskiej sekcji CIOFF.

Koncert po raz kolejny poprowadził dowcipny i niezwykle elokwentny Mirosław Neinert – polski aktor oraz dyrektor katowickiego teatru Korez. Konferansjer już na wstępie podkreślił wyjątkowość cieszyńskiej publiczności. „Ta energia, która idzie ze sceny, ale i wraca na tę scenę od publiczności, jest czymś absolutnie unikatowym. Powstał nawet projekt, aby Państwa jako publiczność sprzedawać, żebyście jeździli na inne festiwale.” – zażartował prowadzący.

Burmistrz Macura nie ukrywał radości z faktu, że to właśnie Cieszyn może gościć ten wyjątkowy festiwal. „Zobaczymy różne kultury, różne zwyczaje, różne tradycje, ale za każdym razem zobaczymy tę sama pochwałę życia, dzisiaj jest takie święto życia – chcemy się wszyscy cieszyć! Wiem, że za każdym razem tak jest, a zawdzięczamy to Uniwersytetowi Śląskiemu i Zespołowi Katowice.” – podkreślił burmistrz.

Rzeczywiście, kameralny i urokliwy charakter Cieszyna, jego wielokulturowa historia, pielęgnowana tradycja Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej i piękny teatr sprawiają, że miasto jest miejscem niemal uszytym na miarę potrzeb Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego. Zaznaczyła to sama dyrektorka MSFF Barbara Uracz: „Jestem zaszczycona, że w tak pięknym mieście jak Cieszyn i tak wspaniałym teatrze możemy tańczyć i bawić się razem z państwem, bo to jest naszym głównym celem!”

W poniedziałkowy wieczór artyści z wielu zakątków świata dali z siebie wszystko. Poprzez muzykę, taniec, śpiew i wspaniałe barwne stroje obdarowali publiczność niezapomnianymi wrażeniami. Gorące rytmy prosto z Republiki Zielonego Przylądka, algierskie tańce pełne męskiego temperamentu, sycylijskie uśmiechy i okrzyki roztańczonych par, wciąż chwytające za serce melodie ziemi cieszyńskiej oraz wiele innych międzynarodowych pereł folkloru zasłużenie spotkało się z gorącym aplauzem od lat niezmiennie zachwyconej publiczności.

Aleksandra Hańderek
Fot. Michał Fielek

Na skróty

O nas

Twitter

ⓒ2017 vifi.pl / Projekt i wykonanie: Marcin Bujok