15 sierpnia pod cieszyńskim sądem odbyło się spotkanie z cyklu „wolne wtorki”, na którym pojawiły się już pierwsze owoce nieformalnej działalności aktywnych obywateli Śląska Cieszyńskiego.

Pierwszym z nich jest dołączenie do inicjatywy Pulse of Europe, która powstała w 2016 roku we Frankfurcie, a obecnie obejmuje ponad setkę europejskich miast. Jej celem jest publiczne promowanie tożsamości europejskiej jako przeciwwaga dla idei nacjonalistycznych oraz eurosceptycznych. „Niewątpliwie ruchy narodowców są popierane przez rząd, są coraz silniejsze, coraz mocniejsze. Starajmy się nie dawać na to przyzwolenia. Róbmy wszystko, żeby czuli, że wciąż jesteśmy silni i przeciwni, i nie zgadzamy się na to, żeby narodowcy przejmowali naszą sferę języka, nasza sferę symboli i naszą sferę władzy.”- podkreśliła Joanna Wowrzeczka. Spotkania w ramach Pulse of Europe odbywać się będą od września w każdą pierwszą niedzielę miesiąca prawdopodobnie na różowym moście przy Al. Łyska. Wydarzenie organizowane będzie wraz z naszymi sąsiadami zza Olzy.

Uczestnicy „Wolnych wtorków” zapowiedzieli również włączenie się do protestu „Nie dla chaosu w szkołach”, który odbędzie się w całej Polsce 4 września. Podczas spotkania zachęcano także do wzięcia udziału w zbiórce artykułów szkolnych dla dzieci z ośrodków dla uchodźców(szczegóły akcji dostępne są na naszej stronie pod linkiem). Wtorkowy wieczór tradycyjnie zakończył się wspólnym odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

 

A.H.

Na skróty

O nas

Twitter

ⓒ2017 vifi.pl / Projekt i wykonanie: Marcin Bujok