Pogorskie Kolędowanie po raz 10!

Halina Frąckowiak, Fausystem wystąpią podczas 10. Pogorskiego Kolędowania. Jubileuszowa edycja odbędzie się on-line na portalu Facebook i YouTube oraz w lokalnych mediach. Ograniczona liczba widzów, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia, będzie mogła koncert zobaczyć na żywo w Kościele pw. NMP Królowej Polski w Pogórzu. 

Niestety, ze względu na ciągle jeszcze obowiązujące limity osób i inne związane z pandemią obostrzenia sanitarne do kościoła wejść będzie mogła bardzo ograniczona ilość osób. Stąd – chociaż robimy to z wielką przykrością – chcących wysłuchać koncertu odsyłamy do transmisji online. Organizatorzy obiecali, że dołożą wszelkich starań, aby transmisja ta była na jak najwyższym poziomie. Organizatorom całego przedsięwzięcia najserdeczniej dziękujemy za cały trud, który włożyli w jego organizację i liczymy dla nich o zrozumienie ich bardzo niekomfortowej sytuacji, jak również liczymy na wyrozumiałość tych, którzy nastawili się na uczestnictwo w koncercie „na żywo”. Dziękujemy wszystkim, którzy finansowo wsparli organizację koncertu a także związany z nim cel charytatywny – kupno nowych urządzeń do wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego – mówi ks. Ignacy Czader, proboszcz Parafii pw. NMP Królowej Polski w Pogórzu.

W tegorocznej edycji wystąpią zespół Fausystem wraz z anielskim głosem Aleksandry Nykiel, laureatki KFPP w Opolu i zwyciężczyni „Szansy na Sukces”. Do udziału w koncercie zaproszono także Halinę Frąckowiak.

Pogorskie Kolędowanie to wynik współpracy przyjaciół, którzy działają przy pogórskiej parafii. To również dzieło wielu osób – naszych sponsorów, którzy współtworzą to kolędowe święto. Bardzo się cieszymy, że możemy liczyć na wsparcie Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Starostwa Powiatowego w Cieszynie i Urzędu Miejskiego w Skoczowie. Ponadto wspiera nas szereg naszych prywatnych kolędniczych aniołów, którzy dodają skrzydeł temu koncertowi – przedsiębiorców i przyjaciół. Dochód, jak co roku przekażemy na cel charytatywny. W ubiegłym roku do wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w Pogórzu, przekazaliśmy koncentratory tlenu, które okazały się bardzo potrzebne. W tym roku czas na kolejne sprzęty – mówi Dariusz Kupka, organizator kolędowego koncertu.


Niestety pandemiczny czas, nie pozwala na pełne przeżywanie tego koncertu – zazwyczaj cieszył on się dużą popularnością. – W tym roku ponownie zapraszamy on-line. Już ruszyliśmy ze zbiórką funduszy za pośrednictwem portalu Zrzutka.pl na rzecz wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, działającej przy pogórskiej parafii. Będzie również możliwość wsparcia naszego celu podczas transmisji – dodaje Michał Augul, jeden z organizatorów Pogorskiego Kolędowania.

Po raz kolejny (w ubiegłym roku koncert odbył się wyłącznie on-line) organizatorzy zapraszają przed ekrany. – Dołożymy wszelkich starań, aby również w zaciszach waszych domów relacja Pogorskiego Kolędowania, była wyjątkowa. Będzie nas można śledzić za pośrednictwem portalu Facebook i YouTube. Relacja dostępna będzie również na  stronie internetowej parafii – dodaje Marcin Machej, organizator koncertu,  odpowiedzialny za transmisję multumedialną.

Fausystem
Zespół Fausystem stanowi niezwykła mieszanka Bożych szaleńców – muzyków i wokalistów, którzy służą najlepiej jak potrafią Bogu i Kościołowi swoimi talentami. Jest przy tym naprawdę mocną i otwartą wspólnotą, której członkowie są sobie bliscy jak rodzina. Razem doskonalimy się w wierze i muzyce dzieląc się swoim młodym duchem i zapałem.

Aleksandra Nykiel – Laureatka nagrody w Debiutach podczas 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Walczyła o bilet uprawniający do reprezentowania Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji. Zwyciężyła również w konkursie piosenki „Szansa na Sukces”. Pochodzi z Bystrej.

Halina Frąckowiak debiutowała w 1963 r. na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Konkurowała tam z Czesławem Niemenem, Zdzisławą Sośnicką i Krzysztofem Klenczonem, została laureatką tak zwanej „Złotej Dziesiątki”. Współpracowała z takimi zespołami, jak Tony, Takty i Tarpany. Następnie zdobywała kolejne nagrody na festiwalach piosenki w Opolu i w Kołobrzegu w latach: 1969, 1976, 1977, 1988, 1991 i 1993. W roku 1975 w Opolu nagrodzono ją dodatkowo tytułem „Miss Obiektywu”.
Pracując z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni, Grupa ABC, Tarpany czy Drumlersi, wylansowała swoje największe przeboje („Ktoś”, „Czekam tu”, „Napisz, proszę”, „Za mną nie oglądaj się”). Jednocześnie doskonaliła swoje umiejętności wokalne u Alicji Barskiej. W 1972 rozpoczęła karierę solową. Wtedy to właśnie wygrała kilkakrotnie plebiscyt na najpopularniejszą piosenkarkę, brała udział w zagranicznych festiwalach (Ostenda, Rostock, Drezno), gdzie otrzymała najważniejsze wyróżnienia i nagrody, m.in. „Złoty Mikrofon” Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej. W drodze na koncert, który miał odbyć się w 1990 w Gorzowie Wielkopolskim, uległa poważnemu wypadkowi drogowemu. Miała pokaleczoną przez szkło twarz i połamane nogi. Chociaż obrażenia twarzy zagoiły się stosunkowo szybko bez widocznych blizn, to uszkodzenia nóg były poważniejsze i wymagały wielotygodniowego leczenia i wielomiesięcznej rehabilitacji[7]. Piosenkarka nagrała ponad 20 płyt i kaset, a jej koncerty można było obejrzeć w wielu miejscach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Występowała m.in. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Teatrze Wielkim w Łodzi i Warszawie. Płyta Ogród Luizy (i cykl 20 liryków miłosnych) powstała jako owoc zafascynowania Haliny Frąckowiak poezją Kazimierza Wierzyńskiego. Kolejnym ważnym wydarzeniem stała się płyta nagrana z grupą SBB – Geira. Na listach przebojów znalazły się takie utwory jak: „Tin Pan Alley”, „Papierowy księżyc” czy „Anna już tu nie mieszka”. To efekt stopniowej zmiany repertuaru piosenkarki na poważniejszy i bardziej liryczny. Polskie Nagrania, na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, przyznały Halinie Frąckowiak Złotą Płytę za całokształt dokonań artystycznych.

źródło: mat. pras. organizatora

Exit mobile version