Policja: Zachowanie podczas kontroli

fot. Śląska Policja

Końcem ubiegłego roku nieznacznym zmianom uległy przepisy dotyczące kontroli ruchu drogowego. Wielu kierowców dziwił „nowy” obowiązek trzymania rąk na kierownicy, o którym często wspominały media. Na uwagę zasługuje fakt, że ten przepis obowiązywał od wielu lat. Przy okazji zmiany przepisów warto przypomnieć podstawowe zasady obowiązujące uczestników ruchu drogowego podczas przeprowadzanej przez Policję kontroli drogowej.

Sygnały do zatrzymania.

Policjant umundurowany może podać sygnał do zatrzymana pojazdu, w zależności od pory dnia i warunków atmosferycznych ręką, tarczą do zatrzymywania lub latarką ze światłem czerwonym. Natomiast policjant nieumundurowany podaje taki sygnał tarczą lub latarką i może dokonywać kontroli wyłącznie na obszarze zabudowanym.  Policjant jadący za zatrzymywanym pojazdem podaje sygnał do zatrzymania za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych poprzez krótkotrwałe ich włączenie. Polecenia do konkretnego zachowania mogą być także wyświetlane w postaci komunikatów np: „jedź za mną”, „stój” itp. lub podawane przez urządzenia nagłaśniające np: przez głośniki znajdujące się na policyjnym pojeździe.

Zachowanie podczas kontroli

Kierujący widząc sygnał do zatrzymania jest obowiązany zatrzymać pojazd i trzymać ręce na kierownicy. Kierowca oraz pasażerowie pojazdu mogą wysiadać z pojazdu tylko za zezwoleniem policjanta, który ma prawo do wydawania poleceń także pasażerom np. może nakazać trzymanie rąk  w miejscu widocznym. Po zatrzymaniu pojazdu policjant powinien się przedstawić podając swój stopień, imię i nazwisko a także przyczynę kontroli np: kontrola stanu trzeźwości, posiadanych uprawnień, stanu technicznego. Przystępując do kontroli policjant nieumundurowany powinien okazać legitymację służbową a umundurowany jedynie na żądanie osoby kontrolowanej.

Na polecenie osoby przeprowadzającej kontrolę kierujący obowiązany jest do wyłączenia silnika, włączenia świateł awaryjnych, umożliwienia identyfikacji pojazdu m.in. poprzez otwarcie pokrywy komory silnika lub udostępnienia innych miejsc gdzie może znajdować się nr VIN a także wykonywania jego poleceń. Policjant podczas kontroli może wsiadać do kontrolowanego pojazdu np. w celu sprawdzenia działania hamulców, a także do kierowania kontrolowanym pojazdem w ramach posiadanych uprawnień.
Policjant może skontrolować stan licznika kontrolowanego pojazdu oraz pojazdu holowanego
lub przewożonego a kierujący jest obowiązany umożliwić jego odczytanie.
Pojazd może zostać zatrzymany do kontroli także w miejscu gdzie jest to zabronione. Dlatego niezależnie od tego w jakim miejscu dochodzi do zatrzymania należy zastosować się do sygnału a następnie stosować się do instrukcji osoby dokonującej kontroli. W celu dojazdu w miejsce bezpieczne policjant może nakazać jazdę za samochodem policyjnym.
Niezastosowanie się do sygnału nakazującego zatrzymanie do kontroli, który podał policjant pieszy jest wykroczeniem za które grozi grzywna oraz może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, natomiast niezastosowanie się do sygnału podanego z jadącego pojazdu jest przestępstwem które grozi kara pozbawienia wolności.
Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni czy sygnał do zatrzymania skierowany jest do nas należy zatrzymać się i upewnić się aby uniknąć negatywnych konsekwencji.

asp. szt. Tomasz Okopa oraz mł. asp. Grzegorz Waleczek

mat.pras.

Exit mobile version