3 września na Moście Sportowym przy al. Łyska polski i Czeski Cieszyn dołączył do europejskiej inicjatywy Pulse of Europe. Na różowej kładce spotkali się obywatele obu miast, aby w radosny i pokojowy sposób zamanifestować jedność, solidarność oraz szacunek do europejskich wartości.

Gabriela Lazarek, jedna z organizatorek wydarzenia, rozpoczęła spotkanie słowami: „Jesteśmy na wyjątkowym moście, bo jest on zbudowany z funduszy europejskich. To most, który łączy, nie dzieli. Korzystamy z niego wszyscy razem. Łączy on miasto, które kiedyś było podzielone na pół, jednocząc go w jedną wspólną przestrzeń.”

Tomáš Peszyński, aktywista z Pragi, jeden z czeskich organizatorów cieszyńskiego Pulse of Europe, zaznaczył, że sytuacja polityczna w Czechach nie zapowiada się dobrze. Wkrótce wybory, których wyniki mogą być niepokojące i doprowadzić do kolejnych antyunijnych i niedemokratycznych nastrojów.

Polsko-czeski charakter wydarzenia ma podkreślić sąsiedzką solidarność oraz wzajemną troskę o demokrację i przyszłość obu narodów. Jak oświadczają organizatorzy:

My, polscy aktywiści, demokraci i Europejczycy, od dwóch lat próbujemy powstrzymać destrukcyjny proces niszczenia polskiej demokracji. Sytuacja nie jest łatwa i jesteśmy zaniepokojeni jej konsekwencjami, którymi są: izolacja Polski w Unii Europejskiej i rosnące zagrożenie dla wolnych wyborów w przyszłości. Dlatego ostrzegamy naszych czeskich sąsiadów. Drodzy Czesi, idźcie do wyborów! Głosujcie! Musicie sobie zdać sprawę, że każdy głos jest ważny i ma wpływ na to, czy obudzicie się następnego dnia w wolnym europejskim kraju, czy też staniecie przed takimi samymi zagrożeniami, jak Polacy w tej chwili[…]

„My, czescy aktywiści, demokraci i Europejczycy przyglądamy się z troską i zaniepokojeniem sytuacji w Polsce. Uważamy Polskę za integralną część Unii Europejskiej. Zapewniamy o naszej solidarności z polskimi aktywistami oraz ruchami broniącymi demokrację i europejskie wartości. Chcemy wspólnej demokracji i współpracy w ramach Unii Europejskiej. Obawiamy się, że Republika Czeska może podążyć tą samą drogą, co Polska i chcemy wezwać obywateli, żeby uważnie przyglądali się, na kogo zagłosują w nadchodzących wyborach. Zamiast samozwańczych zbawców wybierzcie raczej demokrację i europejskie wartości we wspólnej Europie[…]

Uczestnicy niedzielnego wydarzenia przeszli deptakami po obu stronach Olzy, trzymając nad głowami wielką flagę Unii Europejskiej, którą na kilka chwil rozwiesili na Moście Wolności oraz Moście Sportowym. Podczas marszu z głośników rozbrzmiewały różne wykonania Ody do radości. Nawet strugi deszczu nie odebrały manifestującym Europejczykom entuzjazmu, energii i dobrego nastroju. Spotkania Pulse of Europe będą mieć charakter cykliczny. W każda pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 14:00 obrońcy demokracji, wolności oraz zjednoczonej Europy mogą w miłej i pokojowej atmosferze przyczynić się do umacniania fundamentów Unii Europejskiej.

Pulse of Europe jest międzynarodowym ruchem obywatelskim, mającym na celu wzmacniane Europy. Skupia ponad 130 miast z 19 europejskich krajów. Więcej na temat tej inicjatywy pisaliśmy tutaj.

A.H.

Fot. A.H.

Na skróty

O nas

Twitter

ⓒ2017 vifi.pl / Projekt i wykonanie: Marcin Bujok