Ponadnarodowe sprawy zawodowe – ukraińska młodzież odwiedziła Cieszyn

25 września ruszył  polsko – ukraiński projekt „Ponadnarodowe sprawy zawodowe” przygotowany przez Fundację „Możesz wiedzieć więcej” działającą przy Zespole Szkół Technicznych im. płk. G. Langera w Cieszynie. Przedsięwzięcie finansowane było z funduszy Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. W projekcie udział wzięli uczniowie cieszyńskiego ZST oraz Kolegium Technicznego w Zborowie na Ukrainie. O tym wyjątkowym wydarzeniu, międzynarodowej przyjaźni oraz planach na przyszłość porozmawialiśmy z Bożeną Cholewą – Wiceprezes Fundacji Możesz Wiedzieć Więcej i dyrektor ZST  .

Jak zrodził się pomysł, aby zrealizować projekt Ponadnarodowe Sprawy Zawodowe?

Pomysł na projekt „Ponadnarodowe sprawy zawodowe” zrodził się w wyniku poszukiwań środków na kontynuację współpracy z zaprzyjaźnionym Kolegium Technicznym w Zborowie na Ukrainie. Kiedy wśród priorytetów Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży na rok 2017 pojawił się taki, który idealnie wpasowywał się w profile obu partnerskich organizacji – „wzmacnianie współpracy i wymiana doświadczeń w zakresie edukacji technicznej i branżowej” wiedzieliśmy, że to jest dla nas strzał w dziesiątkę. Obie organizacje mogły w pełni zaangażować się w ten projekt, wykorzystując dotychczasowe doświadczenie. Liczyliśmy też na to, że oryginalna tematyka projektu pozwoli nam przejść zwycięsko przez konkurs wniosków i nie pomyliliśmy się.

Jaki jest główny cel tej wyjątkowej inicjatywy?

Głównym celem tej wyjątkowej inicjatywy jest przybliżenie młodzieży obu państw tematyki związanej z edukacją techniczną i branżową oraz wymiana doświadczeń, rozpropagowanie idei kształcenia zawodowego, jak również odnowienie współpracy z Kolegium Technicznym w Zborowie.

Dlaczego postanowiliście starać się o fundusze akurat z Polsko-Ukraińskiej Rada Wymiany Młodzieży?

Postanowiliśmy się starać o fundusze z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, ponieważ konkurs ogłoszony przez Radę odpowiadał idealnie naszym potrzebom – dwie zaprzyjaźnione organizacje mogą zrealizować wspólnie, na zasadzie partnerstwa fantastyczne przedsięwzięcie za środki pozyskane z funduszy Rady. Mamy też już pewne doświadczenie w realizacji różnorodnych projektów. Konkurs wniosków PURWM był więc dla nas kolejnym wyzwaniem.

Podczas pięciu dni w Polsce sporo się działo, co w programie?

Program projektu był bardzo intensywny. Podczas pięciu dni działań młodzież poznała system kształcenia zawodowego w Polsce i na Ukrainie, zobaczyła jak wyglądają pracownie zawodowe, uczestniczyła w różnorodnych warsztatach ( graficznych, typograficznych i introligatorskich ), odbyła grę miejską, poznając zakłady rzemieślnicze działające na terenie Cieszyna, przemierzyła szlak przedstawicieli różnorodnych rzemiosł w Krakowie –  od Średniowiecza po współczesność, uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w pracowniach zawodowych ( fryzjerskiej, mechatronicznej, elektrycznej, mechanicznej oraz odnawialnych źródeł energii), wytwarzając konkretne produkty np. dwa małe kolektory słoneczne oraz kłódkę. Wreszcie na koniec młodzi ludzie przygotowali stroje i rekwizyty do profesjonalnej sesji fotograficznej, rezultatem której będzie wystawa fotografii przedstawicieli różnych zawodów ( 20 polsko-ukraińskich par ).

Czy polsko-ukraińska młodzież szybko nawiązała ze sobą nić porozumienia?

Młodzież nie miała żadnych problemów z nawiązaniem kontaktów, a zawarte znajomości i przyjaźnie będą na pewno kontynuowane. Oczywiście mamy zamiar napisać kolejny projekt i złożyć wniosek w konkursie 2018, tym razem chcielibyśmy go zrealizować na Ukrainie. Mamy wiele oryginalnych pomysłów, które trzeba będzie przelać na papier, a potem wdrożyć do działania.


Exit mobile version