13 września Koleje Śląskie oficjalnie zaprezentowały pierwszy z pojazdów zamówionych w ramach przetargu realizowanego z Województwem Śląskim. Na pokładzie Elfa 2 gościli m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa, prezes Zarządu firmy PESA Robert Świechowicz oraz liczni dziennikarze. Pod czujnym okiem mediów Elf 2 przejechał trasę od Katowic do Tychów Lodowiska i z powrotem.

Wcześniej nowy Elf miał już okazję wozić pasażerów na kilku trasach – pierwszy kurs odbył się do Zawiercia. Finalnie zarówno pierwszy nabytek, jak i jego 18 „braci” będzie można spotkać na większości tras. Pojazdy będą obsługiwały zarówno relacje aglomeracyjne, jak i poza-aglomeracyjne.

Zgodnie z harmonogramem do końca listopada 2017 mają trafić do nas jeszcze dwa pojazdy trójczłonowe, cztery dwuczłonowe oraz dwa czteroczłonowe. Pozostałe jednostki zamawiający mają otrzymać w przyszłym roku. Będzie to dziesięć pojazdów czteroczłonowych. Dodatkowo Koleje Śląskie mają jeszcze możliwość skorzystania z zamówienia uzupełniającego.

– Mam nadzieję, że nowe pojazdy dodatkowo zachęcą mieszkańców województwa do korzystania z transportu kolejowego – podkreślił wicemarszałek Stanisław Dąbrowa. – To właśnie na tego typu komunikację warto stawiać, zwłaszcza w świetle tego, że pozwala odciążyć zakorkowane drogi. To również kolejny przyczynek do walki o jak najczystsze powietrze – mówił.

Elf drugiej generacji wyposażony jest w rozwiązania mające ułatwić podróżowanie pasażerom o zróżnicowanych wymaganiach. Dostosowano go do potrzeb osób niepełnosprawnych, ma również przyciemniane szyby, przewijak, pojemniki na pieluchy, specjalne uchwyty do mocowania rowerów i klimatyzację, gniazdka elektryczne oraz energooszczędne oświetlenie LED.

Jak podkreślił Robert Świechowicz, prezes Zarządu – dyrektor generalny firmy PESA, zamówienie na 19 nowych Elfów, to kontynuowanie historii dostaw bydgoskiego producenta dla województwa Śląskiego. – Pierwsze Elfy poprzedniej generacji zakupiło w 2010 roku Województwo Śląskie, a dziś pierwsze pojazdy Elf2 zaczynają eksploatację w barwach Kolei Śląskich. Dowodzi to konsekwencji, z jaką kluczowy dla tego regionu przewoźnik przy wsparciu Samorządu Województwa inwestuje w nowoczesny, bezpieczny, odpowiadający europejskim standardom tabor. – mówił.

Źródło – Koleje Śląskie

Na skróty

O nas

Twitter

ⓒ2017 vifi.pl / Projekt i wykonanie: Marcin Bujok