Już 3 września w Cieszynie na Moście Sportowym przy Al. Łyska odbędzie się pierwsze w naszym mieście spotkanie z cyklu Pulse of Europe. W wydarzeniu wezmą udział Polacy i Czesi, którzy zamanifestują swoją otwartość, pro-europejskość, jedność oraz pełne poparcie dla zjednoczonej Europy. To akcja, której charakter jest radosny i przyjacielski. Na spotkanie zaproszeni są wszyscy – całe rodziny z dziećmi, osoby starsze oraz młodzież.

Inicjatywa Pulse of Europy czyli Puls Europy zrodziła się w ubiegłym roku we Frankfurcie nad Menem i szybko stała się ruchem obywatelskim, który skupia już 130 europejskich miast. Celem przedsięwzięcia jest solidarne umacnianie Europy bez względu na wyznawaną religię czy przynależność partyjną. Puls Europy tętni w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 14:00 w 19 państwach Starego Kontynentu. Międzynarodowa synchroniczność tego wydarzenia sprawia, że jedność europejskiej wspólnoty jest jeszcze wyraźniejsza – kiedy w Cieszynie nad Olzą odśpiewana zostanie Oda do Radości, to dokładnie w tym samym momencie hymn zabrzmi w Paryżu, Berlinie czy Amsterdamie.

Pulse of Europe pokazuje, że zwolennicy Unii Europejskiej są dumni z uniwersalnych wartości, a żadne nacjonalistyczne ruchy nie są w stanie zniszczyć ich wspólnego dobra, jakim jest zjednoczona i tolerancyjna Europa. Podczas spotkań królują niebieskie barwy, w powietrzu powiewają europejskie flagi, chorągiewki oraz balony.

W trudnych czasach szerzących się podziałów, uprzedzeń i agresywnych zachowań pokojowe inicjatywy działają jak tama dla nacjonalizmu oraz skutecznie ograniczają siłę wszelkich ksenofobicznych zrywów.

Pulse of Europe – 03.09.2017, godz.14:00 – most sportowy przy. Al.Łyska w Cieszynie (most różowy) Szczegóły pod tym  linkiem.

 

A.H.

 

Na skróty

O nas

Twitter

ⓒ2017 vifi.pl / Projekt i wykonanie: Marcin Bujok