Rozbudowa drogi powiatowej 2619S ul. Bielskiej w Cieszynie – video

fot. ViFi.pl

W środę, 27 stycznia 2021 r. została rozstrzygnięta procedura przetargowa przez Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania inwestycyjnego pod nazwą „Rozbudowa drogi powiatowej 2619S ul. Bielskiej w Cieszynie na odcinku ok. 1 km wraz z głównymi skrzyżowaniami – z ul. Stawową i ul. Wiślańską” – informuje Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

Wyżej wymieniona inwestycja drogowa będzie realizowana przez Powiat Cieszyński przy współfinansowaniu Miasta Cieszyn z założonym finansowaniem po 50%. Jednostką odpowiedzialną za realizację zadania będzie Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie. W ramach przetargu ogłoszonego przez cieszyńskie PZDP zostały złożone trzy oferty. Środki zabezpieczone w tegorocznym budżecie Powiatu Cieszyńskiego na ten cel okazały się niewystarczające, dlatego, aby możliwe było jego rozstrzygnięcie, Radni Powiatu Cieszyńskiego, podczas sesji, która odbyła się 26 stycznia 2021 r., zwiększyli je, co z kolei umożliwiło wyłonienie wykonawcy i zawarcie z nim umowy. Jaki jest zakres planowanej inwestycji drogowej? – Zadanie jest bardzo skomplikowane, ponieważ zakłada przebudowę drogi na odcinku około 1 kilometra, w tym m.in. przebudowę dwóch głównych skrzyżowań tj. ul. Bielskiej z ul. Wiślańską oraz z ul. Stawową, jak również dobudowę dodatkowego pasa ruchu drogowego na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami, przebudowę lub budowę zatok autobusowych, chodników, ścieżek pieszo-rowerowych, odwodnienia, oświetlenia ulicznego oraz kolidujących urządzeń obcych, informuje Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

Przypomnę – przetarg został ogłoszony końcem grudnia 2020 r. Z uwagi na złożony charakter zadania założyliśmy, że realizacja toku projektowego będzie trwała do maja 2022 r., a następnie będziemy ubiegli się o wydanie decyzji realizacyjnej, dodaje Starosta. We wtorek, 2 lutego 2021 r. PZDP podpisał umowę z Biurem Studiów i Projektów Komunikacji Sp. z o.o. z Katowic, które będzie odpowiedzialne za opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy tzw. środkowego odcinka Bielskiej w Cieszynie. – Wiem, że jest to długo oczekiwane zadanie i na pewno będzie trudne, zarówno w fazie projektowej, jak i później w fazie realizacyjnej, mówi Magdalena Suchanek-Kowalska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie.

Do oprojektowania mamy dwa newralgiczne skrzyżowania: jedno to skrzyżowanie ul. Bielskiej ze Stawową, gdzie mamy niedogodny kąt skrzyżowania oraz duże spadki podłużne na dojeździe do skrzyżowania od strony centrum – jest to bardzo niebezpieczne skrzyżowanie o złej widoczności, na którym występuje duża ilość kolizji i wypadków, a drugie to skrzyżowanie ul. Bielskiej z Wiślańską, które od 2017 roku funkcjonuje jako rondo, a które wymaga takiej przebudowy, aby zapewnić odpowiednią płynność przejazdu, a zarazem przepustowość na jednej z głównych dróg wlotowych do Cieszyna. Czy docelowo będzie tu rondo, czy też inne rozwiązanie – to będzie wynikało z zaproponowanych rozwiązań projektowych, dodaje Suchanek-Kowalska.

W jaki sposób będzie przebiegała procedura projektowa? – W fazie początkowej w terminie do dziesięciu tygodni od zawarcia umowy wykonawca będzie zobowiązany do opracowania koncepcji wariantowych rozwiązań technicznych – będzie to 2-3 wariantowa koncepcja rozwiązań technicznych dla głównych skrzyżowań objętych opracowaniem oraz dla całego ciągu głównego, w tym z uwzględnieniem odpowiedniej lokalizacji zatok autobusowych. Opracowania koncepcyjne winny również uwzględniać analizę ekonomiczną (wycenę wskaźnikową), jak również analizę, które z rozwiązań inżynierskich będą najbardziej adekwatne do sytuacji ruchowej występującej na poszczególnych skrzyżowaniach. Dopiero na tej podstawie wybierzemy odpowiedni wariant do dalszego toku projektowego. Zakładamy, że tok projektowy będzie realizowany do połowy przyszłego roku. Następnie będziemy chcieli wystąpi o wydanie decyzji realizacyjnej. Po jej uzyskaniu będziemy się starali się o pozyskanie zewnętrznych środków finansowych na wykonanie tej inwestycji, tłumaczy dyrektor PZDP. – Zobaczymy, jaki będzie przebieg toku projektowego, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że musi zostać przeprowadzone wiele postępowań administracyjnych i procedur uzgodnieniowych. Oprócz zwykłego wywiadu branżowego, rozpoznania, jakie sieci tam występują, w jaki sposób trzeba je przebudować w związku ewentualną kolizją w odniesieniu do przyjmowanych rozwiązań projektowych, czeka nas przeprowadzenie bardzo czasochłonnego, postepowania środowiskowego w zakresie oddziaływania inwestycji na środowisko, ponieważ ta inwestycja drogowa przekracza kilometr długości, co niestety wydłuża czas projektowania o około 4 miesiące, dodaje Kowalska.

Czy w toku projektowania będą przeprowadzane konsultacje społeczne? – Oczywiście, że tak. Pytanie tylko – czy konsultacje uda się nam zrobić w takiej formie, w jakiej je przeprowadzaliśmy dotychczas. Czy na to pozwoli sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w kraju? Jeżeli nie będzie to możliwe- to myślę, że konsultacje przeprowadzimy w formie elektronicznej – poprzez zamieszczenie prezentacji opracowanej przez wykonawcę oraz rozwiązań projektowych na stronach Starostwa Powiatowego w Cieszynie, PZDP, UM Cieszyn oraz MZD w Cieszynie wraz z załączeniem druku/formularza umożliwiającego składanie zainteresowanym stronom wniosków/uwag/pytań, do których się ustosunkujemy. Wydaje się, że takim najlepszym momentem jest czas po wstępnym wyborze wariantów – koncepcji projektowych, ale kiedy tok projektowy nie będzie jeszcze za bardzo zaawansowany. Należy mieć na względzie, że uwagi złożone podczas konsultacji społecznych mogą być na tyle istotne, zasadne, że zaistnieje potrzeba dokonania zmiany wybranego wariantu na inny, niż ten, który pierwotnie nam wydawał się najbardziej adekwatny. Miasto Cieszyn jest naszym partnerem współfinansującym to zadanie i na pewno będzie uczestniczyło w radach projektowych. W taki sposób staramy się przeprowadzać każdy tok projektowy. Takie spotkania z projektantami odbywają się cyklicznie, co miesiąc, podczas których omawiamy, jakie jest zaawansowanie prac projektowych, występujące trudności, co do dalszego wykonania. Myślę, że to jest świetna kontrola przebiegu toku projektowego. Można na bieżąco reagować na wszelkiego rodzaju problemy, aby uniknąć w fazie końcowej jakiegoś nawarstwienia się spraw koniecznych do rozwiązania tuż przed wystąpieniem o decyzję realizacyjną, odpowiada dyrektor PZDP.

Kiedy inwestycja drogowa na ul. Bielskiej może się rozpocząć? – Realnie patrząc, uwzględniając zaplanowany tok projektowy, jak i czasookres niezbędny do uzyskania decyzji realizacyjnej, to na pewno należy liczy się z tym, że przez najbliższe 2 lata będzie trwała faza przygotowawcza, a zatem najwcześniej w 2023 roku, będą mogły ruszyć prace budowlane, oczywiście pod warunkiem zapewnienia finansowania dla tak dużego przedsięwzięcia, ale jak już powiedziałam wcześniej – wpierw musimy się skupić na oprojektowaniu i uzyskaniu decyzji realizacyjnej, kończy Magdalena Suchanek- Kowalska.

źródło: Starostwo Powiatowe w Cieszynie

Exit mobile version