Sezon na pożary traw rozpoczęty

Niestety jak co roku na przełomie zimy i wiosny rozpoczął się sezon na wypalanie traw. Strażacy w powiecie cieszyńskim tylko w ostatnim tygodniu interweniowali już 4 razy. W wyniku pożaru jedna osoba została poszkodowana.

Pomimo kampanii mających na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienia świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych, temat powraca każdego roku na przełomie zimy i wiosny, a za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek – informuje KP PSP w Cieszynie

Niestety, wśród wielu ludzi wciąż panuje błędne przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Wypalanie traw jest  bardzo niebezpieczne dla ludzi, mienia, a także przyrody. W wyniku wypalania traw giną zwierzęta – w tym gatunki najcenniejsze i chronione. Niszczone są miejsca lęgowe, palą się gniazda już zasiedlone. Skutki pożarów niejednokrotnie widoczne są przez wiele lat, a zaburzeniu ulega cały ekosystem.

Przypominamy, że wypalanie traw i nieużytków jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone. Grozi, za nie kara grzywny lub aresztu. W przypadku zauważenia pożaru należy natychmiast zadzwonić pod numer 112. Za wypalania traw grożą wysokie kary: grzywna, areszt, a nawet 8 lat więzienia. Co więcej, jeśli konsekwencje będą poważniejsze, a wypalanie traw doprowadzi do pożaru, który zagrozi życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje duże straty materialne, wtedy można pójść za to do więzienia nawet na 10 lat.

Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię „STOP POŻAROM TRAW”, która ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.

Opracowanie: asp. Jakub Maciążek

źródło: KP PSP w Cieszynie

Exit mobile version