Skoczów: Dożynki i dni rybactwa za nami – video

skoczów

Plony z pól zebrane, więc przyszedł czas na świętowanie – radosne i barwne. Tak właśnie było w sobotę na skoczowskim rynku i na ulicach miasta, którymi przejechał tradycyjny korowód.

12. Ekumeniczne Dożynki Gminne i 17. Regionalne Dni Rybactwa przeszły do historii – zabawa była jednak przednia!

Wszystko rozpoczęło się o godz. 10.00, od Mistrzostw w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych dla uczniów szkół gastronomicznych. Konkurs trwał aż do popołudnia, kiedy to podano oficjalne wyniki. Każdy uczestnik przygotował swoją propozycję dania z suma europejskiego. Pomimo tego, że w konkursie najwięcej było młodych kobiet – przyszłych szefowych kuchni, to zwycięstwo odniósł dobrze zapowiadający się przyszły szef kuchni – Konrad Rusin. Drugie miejsce zajęła Anna Elsner, a trzecie – Karolina Bogocz.

Z kolei, o godz. 15.00 ze Starego Targu ruszył tradycyjny korowód dożynkowy! Otworzyli go skoczowscy policjanci. Zaraz za nimi szły legendarne skoczki, które znamy z miejskiego herbu – ubrane są w starodawne stroje w kolorze żółtym i czerwonym. Razem z nimi, ze skoczowską flagą w ręku podążał Jan Warcenga – miejski dobosz, który znany był z odczytywania najistotniejszych dla miasta wiadomości związanych np. z czwartkowymi targami. Dalej w korowodzie znalazła się Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Zaraz za nią tegoroczni gazdowie dożynek Dorota i Paweł Kryjakowie oraz burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko wraz z małżonką. Następnie goście: przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, starosta cieszyński Mieczysław Szczurek, wicestarosta cieszyński Janina Żagan i wicewójt gminy Istebna Ryszard Macura, a także skoczowscy radni i przedstawiciele tutejszych organizacji.

W korowodzie znaleźli się również zastępca burmistrza Skoczowa Andrzej Bubnicki z rodziną i sekretarz Beata Macura, A kolejno – Gospodarstwo Rybacko-Agroturystyczne należące do Anny i Stanisława Gabzdyl.

Następnie reprezentacje wszystkich sołectw – Bładnic, Harbutowic, Kiczyc, Kowali, Międzyświecia, Ochab, Pierśćca, Pogórza, Wilamowic i Wiślicy – na czele z ich sołtysami, kołami gospodyń wiejskich i strażakami ochotnikami.

W korowodzie znaleźli się również: Koło Łowieckie Diana ze Skoczowa, Dawid Mocha ze Skoczowa wraz z córka Emilią na traktorze Kubota, motocykliści z grupy SCI, firma Hot Dog Skoczów, Szkoła Tańca „ELITAN” Marcjana Gepferta działa przy Miejskim Centrum Kultury w Skoczowie, dzielni skoczowscy strażacy i firma ochroniarska Adamex, która zamykała tegoroczny korowód.

Po dotarciu korowodu na rynek oficjalnie otwarto skoczowskie dożynki. Jak tradycja każe, poprzez przekazanie chleba gospodarzowi Skoczowa przez gazdów dożynek. Uroczyście podziękowano Bogu za urodzajne plony, jak i proszono by nie zabrakło nam go w przyszłości. Księża pobłogosławili chleb, odmawiając wspólnie modlitwę „Ojcze nasz”. Następnie przemawiał burmistrz Skoczowa, a zaraz po nim przewodniczący Rady Miejskiej Rajmund Dedio. Głos, z racji połączonych z dożynkami 17. Regionalnymi Dniami Rybactwa, zabrał również prezes Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj” Krzysztof Szymura.

Na scenie od popołudnia nie brakowało świetnego programu artystycznego. Najpierw wystąpił zespół regionalny Jetelinka z Jaworzynki, a kolejno Kapela Polandia, zespół Nivel i gwiazda wieczoru – Kapela Góralska Pieczarki.

Na rynku unosił się również piękny zapach potrawy przygotowywanej, podczas specjalnego pokazu kulinarnego, przez Piotra Polaka – szefa kuchni Bistra Szara Reneta. W roli głównej znalazł się sum europejski.

Ponadto, na rynku nie zabrakło wielu innych atrakcji: basenu z żywymi rybami, stoisk gospodarstw rybackich i KGW gminy Skoczów. A na ogromnej patelni przygotowano dla wszystkich potrawę niespodziankę – gulasz warzywny z karpiem.

Na dożynkach, Skoczów gościł wielu znakomitych gości: wicewojewodę śląskiego Jana Chrząszcza, przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Jana Kawuloka, starostę cieszyńskiego Mieczysława Szczurka, wicestarostę Janinę Żagan, przewodniczącego rady powiatu Stanisława Kubiciusa, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Bielsko-Biała Przemysława Drabka, wiceprzewodniczącego rady powiatu cieszyńskiego, a jednocześnie prezesa zarządu Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu – Janusza Króla, wójta Jasienicy Janusza Pierzynę i wicewójta Istebnej Ryszarda Macurę.

Link do fotogalerii znajduje się tutaj.

źródło: www.skoczow.pl

Exit mobile version