Skoczów: Dzień Flagi

DCIM/100MEDIA/DJI_0574.JPG

2 maja w całej Polsce obchodzono Dzień Flagi. Świętowania nie zabrakło również w Skoczowie. Z tej okazji, w południe na Rynku utworzono biało-czerwoną flagę w kształcie mapy Polski, a po południu na Wzgórzu Kaplicówka odbył się piknik rodzinny z motywami biało-czerwonej – informuje Gmina Skoczów.

– Biało-czerwone barwy powinniśmy mieć w swoim sercu – mówił podczas uroczystości na Rynku, Wiceminister Rodziny, Polityki i Pracy Społecznej Stanisław Szwed. Flaga narodowa jest dla wielu symbolem wielkiej dumy. Dzień jej święta ma być czasem refleksji nad dziejami Polski, i nad tym jakie obecnie znaczenie mają dla nas barwy narodowe, jaki mamy na co dzień do nich stosunek, zwłaszcza pamiętając o tym, że kiedyś za identyfikację z polską flagą można było stracić życie. Dzień Flagi to dobry czas, by przypominać o historii barw narodowych, a także wpajać ideę patriotyzmu, zwłaszcza młodym, których na skoczowskich wydarzeniach tego dnia nie brakowało.

W południe zebrani na Rynku mieszkańcy ustawili się w kontur mapy Polski i podnieśli w górę, białe i czerwone arkusze papieru – w taki sposób by składały się one w barwy flagi Polski. Przy tej okazji, przypomniana została również historia polskiej flagi. Jej początki sięgają X wieku. Zaczęło się od chorągwi, których używali polscy książęta, chodź chorągiew jako flaga narodowa pojawiła się na przełomie XIII i XIV wieku – czerwona z białym orłem. Barwy flagi narodowej pochodzą jednak od herbu państwa. Biały kolor wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni, czerwony – od pola tarczy herbowej. Po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono kokardy biało-czerwone, na których biel symbolizuje „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”, a czerwień „dostojność i majestat władców polskich”. Znacznie kolorów polskiej flagi pochodzi z heraldyki, według której biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności, a czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie. Takie kolory, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku. Biel i czerwień jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r., podczas gdy dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja, Polki przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Biało-czerwona flaga za symbol została uznana dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku.

Dzień Flagi w Skoczowie miał swoją kontynuację w godzinach popołudniowych na Wzgórzu  Kaplicówka, gdzie odbył się rodzinny piknik z motywem biało-czerwonej. Dzieci wraz rodzicami puszczały latawce ze wstążkami w barwach narodowych, a na ich buziach znalazły się biało-czerwone flagi. Dzieci wzięły udział również w animacjach. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku, a przede wszystkim rodzinnej atmosfery.

źródło: Gmina Skoczów

Exit mobile version