Świąteczne zakupy – nie daj się okraść złodziejom

policja

Nadchodzi okres przedświątecznej „gorączki zakupów”. Dla większości z nas jest to czas zakupów i wyjazdów. Zróbmy wszystko, aby Święta Bożego Narodzenia upłynęły bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.

Okres świątecznych zakupów to dla złodziei najlepszy czas do działania. Wykorzystują tłok, bądź sami go tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech, rozkojarzenie i nieuwaga.

Aby czas zakupów świątecznych minął spokojnie warto skorzystać z kilku praktycznych porad.

Pamiętajmy, że wybierając się na zakupy do sklepów, galerii handlowych, jarmarków nie bierzmy ze sobą wszystkich oszczędności. Powinniśmy zabrać ze sobą tylko tyle pieniędzy ile jest nam potrzebne lub niezbędne karty płatnicze. Warto tutaj zadbać o wcześniejszą listę zakupów. Podczas korzystania z kart płatniczych powinniśmy zadbać aby nasz PIN do karty był niedostępny dla osób postronnych. Zasłaniajmy dłonią terminal do którego podajemy PIN. Nie zapisujmy PIN-u na samej karcie płatniczej czy na karteczkach papieru które umieszczamy  w portfelu. Najlepszym zabezpieczeniem jest zapamiętanie PIN-u, przecież to tylko 4 cyfry.

Okazja czyni złodzieja.

Nigdy nie zostawiajmy naszych bagaży, torebki bądź portfela bez nadzoru. Torebka, portfel, telefon komórkowy, klucze do mieszkania lub samochodu mogą stać się łatwym łupem dla złodziei. Wykorzystają oni każdą nadarzającą się okazję, aby podczas chwili nieuwagi np. w przymierzalni skraść należące do nas przedmioty. Łupem złodziei padają też samochody. Najczęstszą metodą ich kradzieży to wcześniejsze nieuprawnione zdobycie samych kluczyków z pojazdu.

Nigdy nie chowajmy gotówki w jednym miejscu, starajmy się ja rozłożyć w kilku miejscach.

Nie trzymajmy kluczy do mieszkania z dokumentami. W ten sposób złodziej szybko się zorientuje gdzie mieszkamy.

Nigdy nie nośmy portfela, dokumentów czy telefonu komórkowego w tylnej kieszeni spodni. Podczas tłoku nie zorientujemy się, że zostaliśmy okradzeni.

Miejmy oczy „dookoła głowy”.

„Szybkie pożyczki gotówkowe” na Świąteczne zakupy.

Przed świętami wiele firm oferuje szybkie pożyczki. Decydując się na nie, należy koniecznie sprawdzić, czy pożyczkodawca jest uczciwy. Dokładnie bez pośpiechu przeanalizujmy umowę, sprawdźmy ile wynosi oprocentowanie pożyczki,

w szczególności rzeczywistą roczna stopę oprocentowania RRSO, terminy spłat, oraz czy nie ma dodatkowych ukrytych tzw. „haczyków” w postaci obowiązkowego ubezpieczenia pożyczki i kosztów z tym związanych. Przeanalizujmy wszystkie okoliczności przed ostatecznym złożeniem podpisu pod umową, aby uniknąć późniejszych konsekwencji.

Bezpieczne zakupy w sieci.

Polacy bardzo chętnie dokonują zakupów w internecie, szczególnie w grudniu bo to czas świąt i prezentów pod choinką. Ogarnia nas szaleństwo zakupów. To bardzo wygodne, gdyż nie wychodząc z domu można zamówić prezent dla najbliższych.

Policja radzi co zrobić, aby zakupy były jak najbardziej bezpieczne:

Należy pamiętać, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem 

do sprzedającego.

Korzystajmy tylko z domowego komputera.

Korzystajmy ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

Zasięgnijmy opinii o sprzedającym.

Włamywacz nie świętuje.

Jeśli wyjeżdżamy na święta do rodziny, pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania czy domu. Włamywacze świetnie wykorzystują naszą nieobecność i nie świętują. Solidne zamki, monitoring, zaufany sąsiad to najlepsze rozwiązanie aby uniknąć „nieproszonego gościa”.

Ostrożność, zdrowy rozsądek i czujność podczas zakupów jak również wyjazdów rodzinnych pomoże uniknąć problemów i cieszyć się udanymi świętami. Pamiętajmy, że jak co roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia policjanci pełnią służbę i dbają o nasze bezpieczeństwo. Zawsze w razie potrzeby możemy zwrócić się do nich o pomoc.

Autor: mł. asp. Grzegorz Waleczek, st. asp. Aleksander Świerkot

fot. KPP w Cieszynie 

Exit mobile version