Sztafeta Niepodległości opuściła województwo śląskie

wisła

Po 12 godzinach biegu o 2 w nocy „Sztafeta 100-lecia niepodległości” przebiegła 107 km i opuściła województwo śląskie. Teraz biegacze pokonują trasę wzdłuż koryta Wisły na terenie małopolski tak by we wtorek dobiec do Warszawy.

W sumie biegacze pokonają blisko 1 100 kilometrów. W ten sposób Wojska Obrony Terytorialnej uczczą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Sztafeta zaczęła się u źródeł Wisły w sobotę popołudniu i przebiegła między innymi przez Ustroń, Skoczów, Strumień, Goczałkowice – Zdrój i Bieruń. Każda zmiana sztafety musi pokonać 10 kilometrowe odcinki. Bieg nieprzerwanie trwa całą dobę.

– Dla każdego żołnierza bieganie to jeden z podstawowych sposobów poruszania się, tym bardziej, że w naszym przypadku mamy do czynienia z batalionami lekkiej piechoty. To nasza domena, więc nie potrzebowaliśmy jakichś specjalnych treningów

– powiedział dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas. Uczestnikami biegu są żołnierze i pracownicy WOT, którzy zostali podzieleni na dwie grupy: ŹRÓDŁO i UJŚCIE.

– Udział w sztafecie to przede wszystkim oddanie hołdu wszystkim poległym żołnierzom, dzięki którym możemy dziś cieszyć się wolnością. Musimy o nich pamiętać w szczególności my żołnierze będący w prostej linii spadkobiercami jednostek, które walczyły o niepodległość. – powiedział st. szer. Robert Szczypa z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wczoraj ze źródeł Wisły w kierunku stolicy wystartowali pierwsi zawodnicy ze składu grupy zadaniowej ŹRÓDŁO, którą tworzy 78 biegaczy. Zespół ten ma do pokonania trasę długości 620 km w czasie nie dłuższym niż 73 godzin.

Dziś z ujścia Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa ”UJŚCIE”, weźmiew niej udział 54 biegaczy, którzy punktualnie o 8:00 wystartują z Mikoszewa. Zespółten będzie miał do pokonania trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin.

Uroczyste zakończenie sztafety planowane jest 14 sierpnia około godz. 17 przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie. Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby. Pod koniec września w Gliwicach ruszy pierwszy kurs podstawowy (tak zwana „szesnastka”) dla pierwszych 150 kandydatów na żołnierzy obrony terytorialnej. Do końca roku przeszkolonych na Śląsku na zostać 450 osób.

W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej. W Bytomiu znajdować się będzie między innymi Kompania Saperów czy też Wsparcia oraz Pluton Medyczny. Dowództwo 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się w Katowicach.

Fot. Irek Dorozanski

inf. prasowa / Monika Ligejka

Exit mobile version