W Cieszynie wybiorą Grand Championa, czyli najlepsze piwo domowe w Polsce

fot. Browar Zamkowy Cieszyn

Największy w Polsce konkurs dla piwowarów domowych – Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych 2021, rozpoczął się w czwartek 27 maja w Browarze Zamkowym Cieszyn i potrwa do końca weekendu. To już 19. edycja konkursu organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, a zarazem rekordowa w historii Polski, bo nadesłano 848 piw. Najlepsze z nich otrzyma tytuł Grand Championa i zostanie uwarzone wg domowej receptury w Browarze Zamkowym Cieszyn, który jest gospodarzem wydarzenia.

Pierwsza edycja największego i najstarszego Konkursu Piw Domowych sięga 2003 roku i festiwalu Birofilia. Jest to także prawdopodobnie największa tego typu impreza w Europie. Prawie 400 piwowarów hobbystów zgłosiło 848 piw, a na Wzgórze Zamkowe w Cieszynie trafiło 3500 butelek z całego kraju, także z Czech, Słowacji, Litwy, Niemiec, a nawet Szkocji. W Wielkiej Brytanii, która jest kolebką współczesnego piwowarstwa domowego w Europie, największe konkursy mają po około 500-600 zgłoszeń. W tym roku uczestnicy mogli zgłaszać piwa w aż 16 kategoriach: od klasycznych lekkich czeskich lagerów i historyczne piwo z wyspy Gotlandii, przez piwo ciemne niskoalkoholowe, aż po piwa z owocami, sowicie chmielone amerykańskie IPA oraz ciemne i ekstraktywne leżakowane w beczkach po mocnych alkoholach.

Przy organizacji konkursu od ponad dwóch tygodni pracuje kilkunastu wolontariuszy z Cieszyna i okolic, a oceny piw dokona 40-osobowe jury składające się z najbardziej doświadczonych sędziów w Polsce – certyfikowanych przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, jak i amerykańską organizację sędziowską Beer Judge Certification Program. Spośród zwycięzców wszystkich kategorii Grand Jury wybierze wyjątkowe i bezbłędne techniczne piwo, które otrzyma tytuł Grand Champion 2021. Browar Zamkowy Cieszyn ufundował główną nagrodę dla jego autora – 5000 zł oraz warzenie piwa wg domowej receptury, które dostępne będzie na półkach sklepowych w całym kraju. Ponadto zwycięzca otrzyma status Mistrza Polski Piwowarów Domowych 2021 oraz oczywiście zdobędzie szacunek pośród kolegów hobbystów.

– Dla każdego z uczestników konkursu to niesamowite uczucie móc walczyć z setkami kolegów i koleżanek, którzy podzielają to samo hobby. Ponadto fachowa ocena każdego piwa przez wykwalifikowanych sędziów – każdy piwowar otrzymuje specjalną metryczkę z informacjami na temat swojego domowego trunku. Konkurs jest najbardziej prestiżowy w Polsce, także nagrody i splendor w gronie domowych piwowarów są nieocenione. Lecz tylko jedna osoba może spełnić swoje marzenie – zostać Mistrzem Polski i zobaczyć piwo wg własnej receptury na półkach sklepowych – powiedział przed konkursem Mateusz Puślecki, szef jury i organizator konkursu.

Browar Zamkowy Cieszyn już kilkukrotnie gościł konkurs w swoich progach. Od samego początku piwa spod znaku Grand Champion, czyli od 2009 roku, są warzone w cieszyńskim browarze pod okiem głównego piwowara Dominika Szczodrego.

–  Piwowarstwo domowe z rzemieślniczym łączy między innymi poszukiwanie nowych smaków i aromatów. My w Browarze Zamkowym Cieszyn także poszerzamy stopniowo nasze portfolio np. o piwa tworzone we współpracy z piwowarami hobbystami, ale mamy też znakomite tradycyjne style w naszym autorskim portfolio.  Możemy powiedzieć, że wspólnie tworzymy „nowe”, ale nie zapominamy o historii. Ostatnio uwarzyliśmy w browarze ICE TEA IPA na podstawie domowej receptury, czyli piwo z dodatkiem herbaty Earl Gray i soku z limonki. Premiera już w połowie czerwca. Natomiast ja zawsze z lekkim dreszczykiem emocji czekam na ogłoszenie wyników Mistrzostw. Przekrój kategorii konkursowych jest bardzo szeroki, a pamiętajmy, że potem  musimy to zwycięskie piwo  wiernie odwzorować na profesjonalnym sprzęcie w browarze, przekładając recepturę na skalę przemysłową – dodał Dominik Szczodry, główny piwowar Browaru Zamkowego Cieszyn.

Browar Zamkowy Cieszyn już od 2009 roku warzy rok rocznie piwa Grand Champion. Od 3 lat współpraca z Polskim Stowarzyszeniem Piwowarów Domowych rozszerzyła się – stworzono serię na podstawie receptur piwowarów domowych: „Kiedyś w garze teraz w browarze”. Zwycięzca Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych będzie kolejnym piwem w ramach tej serii. W jakim stylu będzie Grand Champion 2021? Przekonamy się 12 czerwca również w Cieszynie podczas ogłoszenia wyników konkursu.

O Browarze Zamkowym Cieszyn

Najstarszy polski browar, w którym od 1846 roku, kiedy został wybudowany przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga, nieprzerwanie warzy się piwo metodami tradycyjnymi. Browar w swoim portfolio ma ponad 50 piw, które łączą tradycję z nowofalowym podejściem: od jasnych i ciemnych lagerów, przez piwa górnej fermentacji z dodatkami i mocno chmielone, na stylach leżakowanych w baczkach po mocnych alkoholach kończąc. Kompleks Browaru Zamkowego Cieszyn jest włączony w śląski Szlak Zabytków Techniki.

O Polskim Stowarzyszeniu Piwowarów Domowych

Zostało założone w 2010 roku w Browarze Zamkowym Cieszyn. Jest jednym z największych i najprężniej działających stowarzyszeń hobbystycznych w Polsce, skupiające prawie 1500 członków. Stowarzyszenie promuje piwowarstwo, organizuje konkursy piwa i szkolenia z warzenia, zajmuje się szkoleniem i certyfikowaniem sędziów piwa, a także zbiera i publikuje wiedzę dotyczącą piwa w jedyny w kraju profesjonalnym magazynie dotyczący piwowarstwa „Piwowar”.

źródło: Browar Zamkowy Cieszyn / mat.pras

Exit mobile version