XXVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic

Po rocznej przerwie wraca do Cieszyna Międzynarodowy Festiwal Teatralny BEZ GRANIC. Od 3 do 8 października organizatorzy: Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Oddział Regionalny w Cieszynie i Spolek Půda w Czeskim Cieszynie zapraszają na szereg wydarzeń, w których koniecznie trzeba wziąć udział.

TANIEC I MUZYKA
Jeszcze nigdy festiwal Bez Granic nie był tak taneczny i muzyczny. W programie festiwalowym znajdziemy trzy nawiązania do najlepszych polskich i czeskich przykładów piosenki u nas nazywanej poetycką; w Czechach szansonem lub folkiem. Będą to „Historie Agnieszki Osieckiej” – koncert w wykonaniu znakomitej aktorki-wokalistki Wiktorii Węgrzyn z zespołem; film dokumentalny o Karelu Krylu zrealizowany jako produkcja czesko-polska przez Krystynę Krauze (po projekcji będzie spotkanie z reżyserem) oraz – na finał – koncert Jaromira Nohavicy. Muzyczno-taneczny charakter będzie też miało wiele zaproszonych przedstawień, przede wszystkim krakowskie wydarzenie teatralne – spektakl „Do dna” w wykonaniu studentów IV roku PWST, czerpiący obficie, w nowoczesny i niezwykle atrakcyjny sposób, z archaicznych źródeł muzyki i pieśni, nagradzany już w kraju i za granicą. Z kolei słowackie „Solo lamentoso” to oryginalne połączenie teatru dokumentalnego z teatrem tańca oraz tzw. teatrem wizji i plastyki. Autorką tego spektaklu jest jedna z najciekawszych osobowości artystycznych środkowoeuropejskiego świata teatralnego, Sláva Daubnerová. Ten oparty na faktach spektakl o kobiecie, która w jednym ze słowackich miasteczek w ramach kłótni sąsiedzkiej przez 14 lat odtwarzała na pełny regulator zawsze tę samą arię Placida Domingo, jest opowieścią o relacji jednostki ze społeczeństwem, ale też o tym, jak się porozumieć. O porozumieniu na różne sposoby mówi też polsko-czeski projekt teatru Jana Kochanowskiego w Opolu, w którym obok polskich aktorów występują czeskie gwiazdy telewizyjne („Ostatni gasi światło”). Z kolei stworzony przez Adama Ziajskiego z udziałem osób głuchoniemych fascynujące widowisko „Nie mów nikomu” (Scena Robocza, Poznań) to okazja, by doświadczyć (nie tylko zobaczyć), jak przeżywają świat ludzie posługujący się na co dzień obcym (migowym) językiem. Na inny sposób temat porozumienia (tym razem w rodzinie) podjął przed laty węgierski pisarz Istvan Örkeny w swojej „Zabawie w koty” („Kočičí hra”) – na festiwalu sztukę tę prezentują znakomici aktorzy teatru  Klicperovo divadlo z Hradca Kralové z wielką gwiazdą Pavlą Tomicovą na czele. Z innej strony kwestie relacji z innymi i szacunku dla odmienności ujmuje projekt artystyczny „Kolorowa biało-czerwona” w reż. Bartłomieja Miernika, który realizowany będzie w cieszyńskich liceach.

Częścią programu festiwalu jest też premiera Sceny Polskiej „Lampka oliwna” (reż. Bogdan Kokotek) oraz biesiada teatralna ostrawskiej grupy artystycznej Bile divadlo i artRoza, które poświęciło swój spektakl pamięci wybitnego czeskiego poety związanego ze Śląskiem Cieszyńskim Petra Bezruča.

WCIĄŻ ŻYWA HISTORIA
Ponieważ w roku bieżącym przypada 40. rocznica Karty 77, ważne elementy festiwalowego programu związane są z tą rocznicą – przede wszystkim spektakl „Olga (Horrory z Hradeczku)” poświęcony postaci żony Václava Havla (pierwszej damy czechosłowackiej opozycji, później pierwszej damy Republiki Czeskiej). Do tej rocznicy nawiązuje również wystawa w Teatrze im. Adama Mickiewicza, przygotowana przez czeski odpowiednik IPN „Nie mogliśmy milczeć. Ludzie Karty 77” (wernisaż wystawy uświetni występ orkiestry cieszyńskiej PSM), a także spotkanie w kawiarni Avion, gdzie będzie można spotkać się z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 40 lat.

Już od połowy września prezentowana będzie wystawa polskiej fotografii teatralnej, która będzie miała dwie części. Pierwsza – plenerowa – będzie do oglądania w Parku Pokoju, druga – kameralna – będzie eksponowana w galerii Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

Szczególna nowością w festiwalowym programie jest spotkanie zatytułowane „Popołudnie Mistrza”, w ramach którego będzie okazji wziąć udział w rozmowie ze znakomitym aktorem teatralnym i filmowym, parającym się także piórem, Janem Nowickim (w kawiarni Avion).

Tegoroczną edycję festiwalu objęli patronatem honorowym Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie Janusz Bilski, konsul Republiki Słowackiej w Krakowie Ivan Škorup oraz włodarze miast nad Olzą: Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura oraz Starosta Czeskiego Cieszyna Vít Slováček.

Bilety do nabycia w kasie Teatru im. Mickiewicza oraz przez Internet. Na spotkanie z Janem Nowickim obowiązują bezpłatne wejściówki. Szczegóły na stronie borderfestival.eu.

inf. www.cieszyn.pl

Exit mobile version