Nowe zasady w prawie o ruchu drogowym wchodzą już 4 i 5 grudnia 2020 r., warto się z nimi zapoznać.
Prawo jazdy można zostawić w domu.
Najważniejszą zmianą w ustawie prawo o ruchu drogowym jest zwolnienie kierujących pojazdami z obowiązku posiadania przy sobie polskiego prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Dane i uprawnienia będą weryfikowane online przez funkcjonariuszy w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dwa lata temu Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło już pierwsze. Dzięki nim już nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Od 4 grudnia 2020 r. nie będziemy też musieli mieć przy sobie prawa jazdy. Jednak w przypadku kiedy zostanie zatrzymany dokument uprawniający do kierowania pojazdem, dokument dopuszczający pojazd do ruchu lub profesjonalny dowód rejestracyjny, kierujący będzie musiał podczas ewentualnej kontroli w okresie, w którym upoważnia ono do kierowania pojazdem albo jego używania, okazać pokwitowanie zatrzymania tego dokumentu.
Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki.
W przypadku, kiedy w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym zostały wypełnione wszystkie rubryki przewidziane do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie mamy obowiązku wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu. Niezbędne dane będą widniały w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Rozwiązanie to oznacza oszczędność pieniędzy i czasu dla właścicieli pojazdów.
Pojazd zarejestruje starosta w miejscu czasowego zamieszkania.
Nowelizacja ustawy wprowadza możliwość rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.
Będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne.
Ukłonem w kierunku właścicieli pojazdów ma być możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Oznacza to, że przy zmianie auta nie będzie trzeba ubiegać się o nowe numery (tablice rejestracyjne). Co oczywiście stanowi kolejną, niemałą oszczędność. Aktualnie opłata za standardowe tablice wynosi 80 zł.
Samochód osobowy będzie można czasowo wycofać z ruchu.
Nowym rozwiązaniem w przypadku samochodu osobowego jest to, że właściciel pojazdu może wycofać czasowo pojazd z ruchu, składając stosowny wniosek w urzędzie. Może to jednak zrobić w sytuacji, kiedy pojazd ten wymaga wykonania naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji lub w przypadku wystąpienia szkody istotnej. Składając wniosek właściciel będzie zobowiązany do złożenia oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.” Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się z przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.
Zwrot zatrzymanego dowodu rejestracyjnego przez stacje kontroli pojazdów.
Istotną zmianą jest też zwrot zatrzymanego elektronicznie przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub Policji, która zatrzymała dokument.
Autor: st.asp. Klaudiusz Łuszcz, mł.asp. Grzegorz Waleczek