W Październiku w Cieszynie rusza projekt pt. „Mistrzowskie Interpretacje. Inspiracje, edukacja, integracja.” adresowany do uczniów szkół muzycznych oraz dzieci niepełnosprawnych, realizowany przez Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Partnerem projektu jest Fundacja PZU. Odbywał się będzie od października do stycznia w kilku miastach południowej Polski. Jego główne cele to: inspiracja do aktywności artystycznej, edukacja muzyczna oraz integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem artystycznym. Podczas lekcji mistrzowskich i koncertów uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Cieszynie będą mieli możliwość kontaktu z wybitnymi artystami, o bogatym doświadczeniu scenicznym, będących na co dzień pracownikami naukowo-dydaktycznymi polskich wyższych uczelni. Uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie będą mieli natomiast okazję uczestnictwa w koncertach oraz specjalistycznych warsztatach prowadzonych przez certyfikowane muzykoterapeutki. Oprócz Cieszyna wydarzenia odbędą się także w Bystrzycy Kłodzkiej, Pławnicy, Gorlicach, Szymbarku i Przemyślu.
Relacja Mistrz – Uczeń pozostaje od wieków jedyną formą prawdziwego zgłębienia tajników wykonawstwa instrumentalnego. Na co dzień uosabia się ona w pracy pod okiem nauczyciela – profesjonalnie wykształconego muzyka i pedagoga. Niemniej, bliski kontakt z artystami prowadzącymi bogatą działalność koncertową jest dla uczniów zawsze inspiracją do podjęcia wytężonej pracy nad rozwojem własnych talentów. Mogą w sposób bezpośredni doświadczyć celu i sensu własnej pracy. Spotkania takie są niezwykle motywujące, a to właśnie odpowiednia motywacja jest warunkiem osiągnięcia artystycznego sukcesu w przyszłości.
Czynne uczestnictwo w warsztatach pozwala nie tylko rozwinąć umiejętności gry w oparciu o autorskie metody nauczania, ale także poznać nowe sposoby kreowania interpretacji utworów, wykorzystujące zarówno wiedzę jak i wyobraźnię, rozwinąć wrażliwość artystyczną. Jednym z celów niniejszego projektu jest zwrócenie uwagi także na to, iż ta właśnie wrażliwość powinna w sposób wymierny przekładać się na wrażliwość społeczną. Kontakt uczniów szkół muzycznych z niepełnosprawnymi rówieśnikami, osobiste doświadczenie ograniczeń w zakresie odczuwania i odbierania rzeczywistości przez osoby niepełnosprawne da szansę na rozbudzenie w młodym pokoleniu uczucia empatii. Wspomoże to proces wychowania ludzi świadomych i wrażliwych na potrzeby innych.
Warsztaty muzykoterapeutyczne są formą aktywizacji uczniów niepełnosprawnych i zachęty do wszechstronnego rozwijania swoich zainteresowań i zdolności. Integracja ze środowiskiem uczniów szkół muzycznych zwiększy także w sposób znaczący ich społeczną inkluzję. Udział tych dwóch grup uczniów pozwoli dostrzec, iż zarówno edukacja muzyczna, jak i rehabilitacja, jest związana z codzienną, wytężoną pracą, stałym przekraczaniem własnych ograniczeń fizycznych i psychicznych. Jest realizacją niemożliwego, wspinaczką na wyżyny własnych możliwości.
Program wydarzeń w Cieszynie
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Cieszynie,
Zamkowa 3
25.10.2018
1200 Warsztaty gitarowe:
dr hab. Tomasz Spaliński – UŚ w Katowicach, Rafał Jarczewski – AM w Katowicach
1700 Recital T&R Duo: Tomasz Spaliński – gitara, Rafał Jarczewski – gitara
4.12.2018
1200 Warsztaty fortepianowe: dr hab. Barbara Karaśkiewicz – UJD w Częstochowie
1700 Recital Barbary Karaśkiewicz – fortepian
18.01.2019
1200 Warsztaty akordeonowe:
dr hab. Ewa Grabowska-Lis – UJD w Częstochowie, dr Daniel Lis – AM w Katowicach
1700 Recital Amalgalis Duo: Ewa Grabowska-Lis – akordeon, Daniel Lis – akordeon
Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie,
Wojska Polskiego 3
26.10.2018
1000 Warsztaty muzykoterapeutyczne – mgr Sara Knapik Szweda – AM w Katowicach
4.12.2018
1000 Warsztaty muzykoterapeutyczne – mgr Sara Knapik Szweda – AM w Katowicach
18.01.2019
1000 Warsztaty muzykoterapeutyczne – mgr Sara Knapik Szweda – AM w Katowicach
Organizator: Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Partner: Fundacja PZU.
Koordynator projektu:
dr hab. Ewa Grabowska-Lis
e.grabowska-lis@ajd.czest.pl
Więcej informacji na: www.mistrzowskieinterpretacje.pl