Kto z nas nie lubi być głaskanym, masowanym, kto z nas nie lubi relaksu? Refleksologia czyli – w ogromnym skrócie masaż stóp poprzez ucisk określonych punktów- jest jednocześnie sztuką i nauką, a przede wszystkim niezwykle skuteczną formą terapii i relaksacji. W jaki sposób pomóc sobie, kiedy dopada nas ból głowy, kiedy jesteśmy nadmiernie nerwowi, mamy kłopot z trawieniem, chronicznym zmęczeniem… na te i inne pytania odpowie Wioletta Szojda – doświadczony specjalista refleksolog podczas spotkania Pro salute, które odbędzie się 22 maja, o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, wstęp bezpłatny.
Refleksologia narodziła się już ok. 5000 lat temu w Chinach i w dalszym ciągu znajduje szerokie zastosowanie również w naszej cywilizacji zachodniej. Jest to bardzo intensywny sposób oddziaływania na organizm i w przeciwieństwie do zwykłego masażu sięga swoim działaniem znacznie głębiej i szybciej przynosi pozytywne rezultaty.
Dla kogo refleksologia będzie przydatna ?
– Refleksologia szczególnie skuteczna jest w naszych codziennych typowych schorzeniach, ponieważ jest terapią porządkującą i uaktywniającą siły życiowe organizmu – tłumaczy W.Szojda i dodaje – Żyjemy w coraz to bardziej uciążliwszych czasach, dlatego coraz więcej z nas ma problemy zdrowotne i tu warta polecenia jest właśnie refleksologia. Osoby na następny dzień po zabiegu dość często mówią: “Jeszcze nigdy (albo dawno) tak dobrze mi się nie spało !”
Refleksolog nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu. Terapia uciskowa punktów reflektorycznych stóp powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują potencjał samouzdrawiania organizmu. Celem refleksologa jest takie oddziaływanie na pacjenta dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie i zdrowie. To nie refleksolog leczy – organizm leczy się sam. Terapeuta tylko pomaga mu naturalnie i prawidłowo funkcjonować – eliminować toksyny i odblokowywać meridiany.
Refleksologia – wskazania
Głównie zaleca się ją przy: bólach kręgosłupa, schorzeniach zatok, bólach głowy, migrenie, bezsenności, problemach z przemianą materii, niestrawnością, zgagą, infekcjach górnych dróg oddechowych i pęcherza moczowego, chorobach kobiecych, nadwrażliwych jelitach, egzemach. Masaż stóp może być też środkiem przeciwbólowym. Stymulowanie receptorów przysadki wzmaga produkcję endorfin (naturalnego środka przeciwbólowego). Ponadto działanie na zakończenia nerwowe w stopach powoduje zamykanie tzw. bramek bólu co jest odbierane jako uśmierzanie bólu. Poprzez stymulowanie odpowiednich receptorów doprowadza się do rozluźnienia zbyt napiętych mięśni, znosi się nadczynność gruczołów, przywraca się prawidłową przemianę materii itp. Innym ważnym aspektem działania refleksoterapii jest stymulowanie organizmu do oczyszczania ze szkodliwych substancji, które gromadzą się w różnych częściach naszego ciała powodując rozmaite dolegliwości a z czasem nawet poważne choroby.
Refleksologia – przeciwskazania
Nie powinno się stosować refleksoterapii w przypadku przeszczepu, zakrzepicy żył, w I trymestrze ciąży, w zaawansowanej grzybicy oraz w wypadku otwartych ran na stopach.
źródło: szpital śląski