Jakość powietrza jest coraz gorsza, smog daje się we znaki. Jak informuje System Prognoz Jakości Powietrza – w dniu dzisiejszym, 20 grudnia największe zanieczyszczenie odnotowano w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, gdzie jakość powietrza jest zła, co oznacza, że osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu – szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
W środkowej oraz południowej części strefy śląskiej, w tym w powiecie żywieckim, bielskim i cieszyńskim jakość powietrza jest jedynie dostateczna – zanieczyszczenie nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Niestety, Polska znalazła się na niechlubnej liście najbardziej zanieczyszczonych państw świata. Według portalu monitorującego jakość powietrza czasie rzeczywistym w poniedziałkowy poranek, 19 grudnia to katowicki smog był największym na świecie.
Najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miast świata według Airvisual
-
Delhi, Indie
-
Ułan Bator, Mongolia
-
Lahore, Pakistan
-
Dhaka, Bangladesz
-
Kalkuta, Indie
-
Katowice, Polska
-
Kraków, Polska
-
Szanghaj, Chiny
-
Chengdu, Chiny
-
Teheran, Iran
red.