Budżet obywatelski to wyjątkowa okazja dla mieszkańców Cieszyna, którzy kolejny już raz mogą sami zdecydować, na co zostanie wydana część pieniędzy z budżetu gminy. Wśród wielu propozycji zgłoszonych w tym roku przez cieszyniaków znalazł się oryginalny projekt o nazwie „Cieszyn – kwitnące miasto, czyli łąka w mieście”. Zakłada ON utworzenie w obrębie centrum miasta wieloletniej łąki kwietnej wraz z tablicą edukacyjną oraz hotelem dla dzikich owadów.
Proponowana przez autorów projektu lokalizacja to obszar, lub jego część, na którym znajdują się pozostałości po amfiteatrze przy ulicy 3 Maja. Jednak mogą to być również inne, niezagospodarowane skwery czy pasy zieleni wzdłuż głównych ulic, np. ul Katowickej.
Łąki kwietne w centrach miast wpisują się w najnowsze trendy tworzenia przestrzeni miejskiej i coraz więcej aglomeracji korzysta z tego typu rozwiązań, również jako atrakcyjnej i praktycznej alternatywy dla trawników. Przykładem może być np. Kraków, gdzie już dawno dostrzeżono zalety łąk, zlokalizowanych w centrum wielkomiejskiego zgiełku. Są nimi przede wszystkim: ekologia, estetyka, ograniczone koszty utrzymania i pielęgnacji zieleni, większa od trawy odporność łąk na suszę. Łąki każdego roku same się rozsiewają i kwitną na nowo. Siejąc łąki kwietne wspieramy przyrodę, ponieważ mają one pozytywny wpływ na ekosystem, czystość powietrza, a także przyciągają owady i ptaki. W połączeniu z hotelem dla dzikich zapylaczy łąka zyska dodatkowy walor w postaci schronienia dla tych pożytecznych stworzeń. Wraz z tablicą edukacyjną, może również posłużyć jako ciekawe miejsce do nauki przyrody dla dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli.
Dzięki łące miejskiej Cieszyn zyska wizerunek miasta realizującego nowoczesne i ekologiczne projekty, a mieszkańcy będą mogli cieszyć oko kwitnącym kawałkiem przyrody. Pomysłodawcy zachęcają i zapraszają cieszyniaków do głosowania na projekt „Kwitnący Cieszyn – czyli łąka w mieście”, jako alternatywy do budowania kolejnych, betonowych przestrzeni w naszym pięknym mieście. Przypominamy, że głosowanie rozpoczyna się 1 grudnia.
Red.
Fot. Fundacja Łąka