Według Polskiej Izby Turystyki, coraz więcej Polaków wyjeżdża na wakacje za granicę. Dane raportu „Zagraniczne wakacje Polaków 2017” wskazują, że zdecydowanie chętniej decydujemy się na podróż samolotem. Zauważalny jest również trend podróży częstszych, lecz krótszych. Dlatego też na znaczeniu zyskuje koncepcja multimodalności i tworzenia tzw. węzłów komunikacyjnych, dzięki którym pasażerowie mogą z łatwością przesiadać się między różnymi środkami transportu.
Koncepcję multimodalności uwzględnia również FlixBus, który w swojej europejskiej siatce posiada przystanki na 34 lotniskach w Europie oraz w tzw. węzłach komunikacyjnych – przy dworcach autobusowych i kolejowych. Dzięki temu pasażerowie mogą wygodnie przesiadać się i podróżować dalej, co jest istotne zwłaszcza w okresie wakacyjnym.
– Pasażerowie, którzy chcą udać się w podróż nie muszą ograniczać się do lotniska, które znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania. Mogą skupić się na cenie i warunkach przelotu, a także wybrać destynację, która najbardziej ich interesuje. FlixBus posiada 34 przystanki na lotniskach w całej Europie, co znacznie ułatwia podróżowanie. Zatrzymujemy się na największych i najchętniej odwiedzanych lotniskach w Polsce: Warszawa-Modlin, Wrocław-Strachowice oraz Katowice-Pyrzowice, i Europie: Frankfurt n. Menem, Paryż CDG czy Barcelona El Prat. Z Polski oferujemy też bezpośrednie połączenia do lotnisk w Berlinie i Wiedniu, a z jedną przesiadką np. do lotniska w Monachium czy Stuttgarcie – podkreśla Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBus Polska.
Dokąd samolotem z Polski?
Jednym z lotnisk na mapie FlixBusa jest Port Lotniczy Wrocław, który tego sezonu cieszy się szczególnym zainteresowaniem pasażerów. W czerwcu i lipcu podróżni korzystający z wrocławskiego lotniska najchętniej podróżowali do Grecji – kierunek ten wybrało aż 46 000 osób. Najpopularniejsze greckie wyspy, do których z Wrocławia udali się tego lata Polacy to Kreta, Korfu i Rodos. Powodzeniem cieszyła się także słoneczna Hiszpania. Majorkę, Malagę i Gironę wybrało 25 500 osób. Chętnie wybieraną destynacją była również Turcja, a także Włochy (Palermo, Bergamo, Rzym).
– W ciągu dwóch letnich miesięcy, w czerwcu i lipcu z lotniska we Wrocławiu skorzystało blisko 730 tysięcy osób. Nasi pasażerowie to w dużej mierze mieszkańcy województwa dolnośląskiego (63%), ale dzięki świetnej infrastrukturze drogowej i rozwijającej się ofercie współpracujących z lotniskiem przewoźników autobusowych nasz port lotniczy staje się lotniskiem pierwszego wyboru także dla wielu mieszkańców innych województw. Znaczącą grupę stanowią m.in. mieszkańcy województwa wielkopolskiego (9%), opolskiego (8%) oraz śląskiego (5%) – mówi Dariusz Kuś, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław.
Z autobusu na samolot
Na lotniska w polskich miastach FlixBusem już teraz można dotrzeć bezpośrednio w ramach połączeń:
- Warszawa, Modlin: 1351 (Warszawa-Bydgoszcz, przez Płock, Włocławek, Ciechocinek, Toruń), N1210 (Warszawa-Gdynia, przez Płock, Włocławek, Grudziądz, Gdańsk, Sopot)
- Katowice, Pyrzowice: 1236 (Kraków-Częstochowa, przez Bytom i Chorzów)
- Strachowice, Wrocław: 1362/N1362 (Szczecin-Kraków, przez Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Lubin)
W ramach nowej siatki połączeń FlixBusa zaplanowana jest także trasa Opole-Zakopane, skąd będzie można dojechać na lotnisko w Balicach, pod Krakowem. Na tę chwilę, na lotnisko w Krakowie można dojechać bezpośrednio z Pragi, Brna i Ostrawy.
inf. prasowa